Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

ue 001Rozpoczynający się dziś w Brukseli szczyt UE poświęcony będzie m.in. żądaniom Wielkiej Brytanii dotyczącym reform Unii. Od ich spełnienia państwo to uzależnia dalsze członkostwo we Wspólnocie. Podczas dwudniowych obrad przywódcy państw członkowskich mają się też zająć walką z terroryzmem, wspólną polityką energetyczną i – kolejny już raz – nierozwiązanym wciąż kryzysem migracyjnym.

Polskę będzie reprezentować w Brukseli szefowa rządu Beata Szydło. Przed rozpoczęciem obrad szczytu – tradycyjnie już – weźmie też udział w roboczym spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Problem brytyjskich żądań

Premier David Cameron ma przedstawić podczas dzisiejszej (17 grudnia) kolacji szefów państw i rządów szczegółowe informacje dotyczące propozycji reform UE i sposobów ich realizacji.

„Brytyjczycy sami muszą coś wymyślić, ale wśród liderów przeważa nastawienie, że trzeba pomóc Cameronowi” – cytują media pragnącego zachować anonimowość unijnego dyplomatę. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce, żeby porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane w ciągu nadchodzącego miesiąca.

W liście, który wysłał 7 grudnia do unijnych stolic, deklaruje, że w trzech z czterech dziedzin, w których Brytyjczycy chcą reformować UE, szanse na porozumienie są spore. Chodzi o wypracowanie zasad współpracy między strefą euro a państwami spoza niej, wzmocnienie konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenie ciężarów regulacyjnych oraz zachowanie suwerenności państw i zwiększenie roli parlamentów narodowych.

Najwięcej kontrowersji budzi czwarty postulat dotyczący ograniczenia prawa do zasiłków dla imigrantów z innych państw UE. Cameron chciałby, żeby takie osoby uzyskiwały prawo do zasiłków wynikających z zatrudnienia lub mieszkania socjalnego dopiero po czterech latach od daty przyjazdu do Wielkiej Brytanii.

W liście zapraszającym unijnych przywódców na obrady Rady Europejskiej, Tusk podkreślił, że w dyskusji na temat Wielkiej Brytanii nie może być żadnych tabu. „Stawka jest wysoka” - ocenił.

Wzmocnienie unijnych granic

Pierwszym tematem rozmów będzie po raz kolejny kryzys migracyjny i poszukiwanie sposobów wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych UE. KE zaproponowała we wtorek (15 grudnia) przekształcenie agencji ds. granic Frontex w nową, silniejszą Agencję ds. Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jej funkcjonariusze mogliby w ostateczności interweniować na problematycznym odcinku granicy nawet bez zgody państwa przyjmującego. Nowa agencja miałaby do dyspozycji 1500 strażników granicznych oddelegowanych z państw członkowskich UE. Miałaby też uprawnienia do kupowania własnego sprzętu.

Sceptycznie do planów utworzenia agencji o kompetencjach wkraczających w suwerenne uprawnienia państw odnoszą się Polska i Węgry. Nieprzekonana jest też Hiszpania. Według unijnych dyplomatów pierwsze dyskusje na ten temat wskazują jednak, że w UE znajdzie się kwalifikowana większość popierająca propozycję KE.

Poszukiwanie wyjścia z kryzysu migracyjnego

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli odbędzie się organizowany przez Austrię miniszczyt, na który zaproszono kraje gotowe do przyjęcia uchodźców syryjskich bezpośrednio z obozów w Turcji. Wezmą w nim udział przywódcy Austrii, Belgii, Finlandii, Grecji, Holandii, Luksemburga, Niemiec i Szwecji.

Nie jest to pierwsze spotkanie w tym gronie - przywódcy tych państw spotkali się również przed szczytem UE-Turcja poświęconym współpracy z Turcją ws. migracji.

W ocenie jednego z unijnych dyplomatów, na którego powołują się media, miniszczyty z udziałem w większości krajów-płatników netto do unijnej kasy sygnalizują utrwalanie się podziału "28" na tle kryzysu migracyjnego. Dyplomata ten przewiduje, że dobrowolne przyjmowanie uchodźców z obozów poza UE może w przyszłości zastąpić uzgodniony jesienią i nieskuteczny program relokacji uchodźców docierających do Włoch i Grecji przez Morze Śródziemne. Relokacja bowiem, w jego ocenie, nie działa. Dotychczas udało się rozmieścić jedynie 200 ze 160 tysięcy osób.

Pozostałe tematy rozmów

Tematem dzisiejszych obrad szczytu będzie także walka z terroryzmem, a jutrzejszych - reforma unii gospodarczej i walutowej oraz rynku wewnętrznego. Przewiduje się także, że część przywódców przywoła problem bezpieczeństwa energetycznego i kontrowersyjnych planów budowy gazociągu Nord Stream 2. O włączenie spraw unii energetycznej do porządku obrad zabiegały państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Źródło: Euractiv.pl