Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

shutterstock 48384775Komisja Europejska przyjęła 118 programów rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Francja otrzyma najwyższe wsparcie – 11,4 mld z łącznej kwoty 99,6 mld euro z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rozwój Obszarów Wiejskich.

Największymi beneficjentami europejskich dotacji na rozwój obszarów wiejskich są państwa o najwyższym udziale sektora rolniczego w gospodarce. Francja otrzyma najwyższą pomoc finansową w wysokości 11,4 mld euro, dalej są Włochy – 10,4 mld, na trzecim miejscu – Niemcy z dotacją 9,4 mld. Czwarte pod względem wielkości dotacje w wysokości 8,7 mld euro otrzyma Polska.

„Programy rozwoju obszarów wiejskich służą rynkowi pracy, przyczyniają się do wzrostu gospodarki, inwestycji i konkurencyjności na europejskiej wsi” – stwierdził komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan. Jego zdaniem, zaakceptowane prze KE programy krajowe odpowiadają na potrzeby współczesnej wsi i skutecznie przysłużą się do unowocześnienia i zaktywizowania obszarów wiejskich.

Europejska polityka rozwoju obszarów wiejskich

Europejska polityka rozwoju obszarów wiejskich jest częścią wspólnej polityki rolnej (WPR), która została wprowadzona już w 1958 r. i jest najstarszą z polityk unijnych. Na WPR składają się dwa filary: wspólna organizacja rynków produktów rolnych oraz (wprowadzona w ramach Agendy 2000) europejska polityka rozwoju obszarów wiejskich, która ma być odpowiedzią na różnorodne warunki rozwoju dla rolnictwa w całej UE.

Finansowanie projektów w II filarze jest pokrywane z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolniczego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Rekordowo wysokie dotacje w łącznej wysokości 99,6 mld euro na realizację projektów krajowych w latach 2014-2020 stały się możliwe dzięki umożliwieniu państwom członkowskim przesuwania środków pieniężnych z pierwszego filaru do drugiego. Działanie to, nazywane modulacją, powiększyło środki dostępne dla obszarów wiejskich o prawie 4 mld euro.

Kierunek działania

„Chcemy tak wzmocnić pozycję społeczności i obszarów wiejskich, by mogły uporać się z wyzwaniami i wykorzystać szanse na miarę XXI w. – czy to w wymiarze gospodarczym, społecznym czy też ochrony środowiska”– powiedział komisarz Hogan. Przyjęcie takich celów ma przysłużyć się do stopniowego i stabilnego rozwoju obszarów wiejskich, które w UE zajmują ponad 50 proc. całkowitej powierzchni, a zamieszkuje je 112 mln ludzi.

Jednak rolnictwo w poszczególnych krajach UE stoi na różnym poziomie rozwoju i to, co korzystne dla rolnika niemieckiego, wcale nie musi znaleźć zastosowania w greckiej wsi. Nie można porównywać największego producenta produktów spożywczych w UE – Francji, której poziom udziału w rynku sięga 18 proc., do niewielkiej Malty, której udział jest tak minimalny, że europejskie wskaźniki nie pokazują nawet setnej procenta. Dlatego proces przygotowywania krajowych projektów dla rozwoju obszarów wiejskich przebiegał w sposób różnorodny.

Konkurencyjność przede wszystkim

Projekty wykorzystania pomocy finansowej z UE przedstawiane przez kraje członkowskie przyjmowane są przez Komisję Europejską z uwzględnieniem co najmniej czterech z sześciu priorytetów. Głównym priorytetem dla wspólnej polityki rolnej jest konkurencyjność, kolejne to: wiedza i innowacje, poprawa organizacji łańcucha żywieniowego, ochrona ekosystemów, oszczędne gospodarowanie zasobami oraz włączenie społeczne.

KE planuje wesprzeć około 170 tys. młodych rolników, a także zwiększyć liczbę miejsc pracy w sektorze rolnictwa o ponad 100 tys. KE dużą wagę przykłada również do ekologii i spodziewa się łącznych wydatków w wysokości 5,5 mld euro na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Istotnym elementem jest także rozwój lokalnych rynków zbytu, mających na celu skrócenie łańcucha dostaw i skupienie na lokalnym rynku.

Plan dla polskiego rolnictwa

Polskie rolnictwo w planie strategii na lata 2014-2020 zakłada realizację wszystkich sześciu priorytetów KE. Ministerstwo Rolnictwa informuje, że całościowy budżet na rozwój polskiego rolnictwa wyniesie 13,5 mld euro. Kwota ta zostanie przeznaczona przede wszystkim na „restrukturyzację małych gospodarstw wiejskich, premie i dotacje dla młodych rolników, doradztwo rolnicze, transfer wiedzy i innowacji, rolnictwo ekologiczne, współpracę, inwestycje w przetwórstwo i lokalny rynek”.

Dotychczas z pomocy finansowej w ramach planu na rzecz rozwoju obszarów wiejskich (PROW) skorzystało w latach 2007-2013 1 122 999 beneficjentów wedle informacji farmer.pl. Jednak w tej liczbie niektóre osoby mogą być liczone kilkukrotnie, jeżeli były beneficjentami kilku oddzielnych umów.

Źródło: Euractiv.pl