W tym roku laureatami pierwszej nagrody EKES zostały lokalne organizacje z Niemiec i Finlandii, wyróżnione ex aequo Nagrodą dla Społeczeństwa Obywatelskiego za zwalczanie ubóstwa. Inicjatywy z Irlandii, Francji i Polski wspólnie otrzymały drugą nagrodę.
Działania tych pięciu organizacji to przekrój inicjatyw podejmowanych w całej Europie przez tysiące grup wolontariuszy i organizacji pozarządowych. Każdy z tych projektów na swój sposób odnosi się do hasła „zwalczanie ubóstwa” i pokazuje, że bieda odciska piętno na wszystkich aspektach dobrostanu społecznego, w tym na kształceniu, dobrym stanie zdrowia, mieszkalnictwie, możliwościach zatrudnienia i relacjach rodzinnych.
- Przyznając tegoroczną Nagrodę dla Społeczeństwa Obywatelskiego, EKES pragnie wyróżnić inicjatywy, które poprzez włączenie społeczne i gospodarcze przyczyniają się do zwalczania tego zjawiska w Europie. Jestem zaszczycony, że mogę pogratulować szanownym laureatom ich dokonań. Pragnę skorzystać z okazji i w imieniu moich kolegów reprezentujących europejskie społeczeństwo obywatelskie w strukturach unijnych, wyrazić uznanie wszystkim niezłomnym ludziom, którzy w swoich krajach niosą pomoc cierpiącym, przeciwdziałają ubóstwu lub wręcz je likwidują – powiedział przewodniczący EKES-u Georges Dassis.
- Młodym ludziom marzy się Europa społeczna, zarządzana przez obywateli, którzy zmieniają rzeczywistość, tam gdzie ona tego potrzebuje. To dotyczy naszego udziału, Europa społeczna to działanie od dołu. Życzę nam tej zmiany, zwłaszcza w kontekście problemu migracji, uchodźctwa i wykluczenia społecznego. Życzę nam wszystkim większej efektywności – powiedział Tomasz Sadowski z polskiej Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” podczas uroczystości wręczenia nagrody.
Pięć zwycięskich inicjatyw wybrano spośród ponad 100 zgłoszonych projektów. Niektóre z nich są naśladowane w innych krajach europejskich, a nawet poza Europą, co potwierdza ich skuteczność i pokazuje, że mogą służyć jako wart rozważenia przykład dla innych. Rekordowa liczba zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody EKES-u dla Społeczeństwa Obywatelskiego świadczy o tym, że ubóstwo jest rzeczywistym problemem w Europie, gdzie niemal 10 proc. ludności żyje w nędzy.
Siódmy rok z rzędu Nagrodę dla Społeczeństwa Obywatelskiego przyznaje się za wybitne osiągnięcia z zakresu inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego. Co roku nagroda dotyczy innego aspektu działań EKES-u. W 2014 r. ubiegały się o nią organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające na rzecz integracji społeczności romskich.
Więcej szczegółów na temat Nagrody dla Społeczeństwa Obywatelskiego można znaleźć tutaj.
Źródło: ec.europa.eu