Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

P1020296„W dobie kryzysu musimy nieustannie przypominać sobie o wizji założycieli zjednoczonej Europy” – to główne przesłanie wydarzenia „65 lat Europy – dziedzictwo ojców-założycieli”, które odbyło się 27 listopada 2015 r. we wspólnej siedzibie regionów Wielkopolski, Hesji, Akwitanii i Emilii-Romanii. W jego trakcie niemiecki politolog i dziennikarz, Ingo Espenschied przedstawił historię integracji europejskiej oraz idee, które przyświecały jej pomysłodawcom.

W tym roku minęło 65 lat od przedstawienia przez francuskiego ministra spraw zagranicznych, Roberta Schumana, planu współpracy w dziedzinie węgla i stali w Europie. Plan, ogłoszony zaledwie pięć lat po zakończeniu II wojny światowej, przyczynił się do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Po raz pierwszy w historii Francja i Niemcy zamieniły rywalizację na współpracę, która dała początek integracji europejskiej.

Friedrich von Heusinger, Dyrektor Przedstawicielstwa Kraju Związkowego Hesja przy UE, który w imieniu czterech regionów partnerskich rozpoczął spotkanie, przypomniał, że powstanie Unii Europejskiej było odpowiedzią na doświadczenia wojenne, dlatego też i teraz Europa powinna pokazać swoją siłę wobec zagrożeń. Przypomniał też, że wiele kwestii, które były istotne dla założycieli UE, jest również aktualnych obecnie.

P1020293

Prezentacja multimedialna przygotowana przez Ingo Espenschielda przybliżyła uczestnikom początki zjednoczonej Europy. Dziennikarz, określający siebie mianem Europejczyka z przekonania, zwrócił uwagę na fakt, że zarówno Schuman, jak i Konrad Adenauer, ówczesny kanclerz Niemiec, pochodzili z pogranicza Francji i Niemiec – regionu doświadczonego przez konflikty pomiędzy oboma państwami.

Espenschield podkreślił także, iż od 65 lat trwa nieustanny proces integracji europejskiej, naznaczonej kryzysami, które jednak w efekcie napędzają jej rozwój. Zjednoczona Europa powstała dzięki odwadze Schumana i Adenauera, a także innych postaci, takich jak Jean Monnet i Altiero Spinelli – zwolennika federalnej Unii Europejskiej, którzy zaproponowali bezprecedensowe rozwiązania.

Kończąc swoją prezentację, Ingo Espenschield wyraził nadzieję, że tak jak ojcowie-założyciele, obecni przywódcy Unii będą odważnie szukać nowych rozwiązań dla pojawiających się problemów.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli