Jako dowód unijnego zaangażowania Mogherini podała zarówno swoje liczne wizyty na Ukrainie, jak i wizyty wielu unijnych komisarzy.
Szefowa unijnej dyplomacji potwierdziła także, że realizacja umów z Mińska przez wszystkie strony zaangażowane w konflikt na wschodzie Ukrainy jest absolutnym priorytetem.
Po pierwsze walka z korupcją
Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Poroszenko, Mogherini zwróciła uwagę, że reforma antykorupcyjna jest kluczem do wiarygodności Ukrainy, a tym samym do zapewnienia jej zaufania ze strony partnerów. W ocenie szefowej unijnej dyplomacji ta właśnie reforma będzie również ważnym czynnikiem w realizacji handlowej części umowy stowarzyszeniowej z UE i ważnym elementem liberalizacji polityki wizowej.
Rosja przestała blokować wejście w życie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina i część handlowa tego porozumienia wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku.
W ocenie Mogherini jednym z ważniejszych działań na rzecz walki z korupcją jest powołanie na Ukrainie biura antykorupcyjnego. „Podkreśliliśmy, że powinno ono rozpocząć działalność jak najszybciej. Wiem, że prezydent dąży do tego, by proces jego kształtowania przebiegał w sposób przejrzysty i godny zaufania” – przyznała szefowa unijnej dyplomacji.
Jednolite stanowisko UE wobec sytuacji na Ukrainie
Zapewniła ponadto, że państwa członkowskie UE mają wspólne stanowisko ws. sytuacji na Ukrainie i dotyczy ono zarówno reform, jak i oceny dokonanej przez Rosję aneksji Krymu oraz konfliktu w Donbasie. Mogherini podkreśliła, że ona sama oraz prezydent Poroszenko są zgodni co do tego, że na Ukrainie jest obecnie znacznie lepsza sytuacja, niż kilka miesięcy temu. Zastrzegła jednak, że „sytuacja oczywiście jest jeszcze daleka od ideału".
„Dla nas najważniejsze jest zrozumienie, w jakim kierunku zmierzamy w realizacji porozumień pokojowych z Mińska. Uważamy, że doszliśmy do pewnych wyników, przede wszystkim do wstrzymania walk i wycofania uzbrojenia” – podkreśliła szefowa unijnej dyplomacji. Zapewniła też, że trwa dialog mający doprowadzić do pełnej realizacji mińskich porozumień przez wszystkie strony konfliktu w Donbasie i przypomniała, że parę dni temu w tej sprawie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych w tzw. formacie normandzkim (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy).
Przebywająca z jednodniową wizytą na Ukrainie Mogherini spotkała się w poniedziałek w Kijowie również z premierem Arsenijem Jaceniukiem, ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem i marszałkiem ukraińskiego parlamentu Wołodymyrem Hrojsmanem. Przeprowadziła także rozmowy z reprezentantami różnych frakcji politycznych w Radzie Najwyższej Ukrainy. Ponadto spotkała się z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie, a także z przywódcą Tatarów krymskich Mustafą Dżemilewem i przewodniczącym tatarskiego samorządu - Medżlisu, Refatem Czubarowem.
Źródło: Euractiv.pl