Maria Galewska: wielkopolanka, absolwentka UAM w Poznaniu i Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Od wielu lat pracuje w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, obecnie na stanowisku szefowej zespołu do spraw dużych projektów. Prywatnie interesuje się kulturą arabska i sztuką.
W najbliższy poniedziałek, wtorek i środę, 26 - 28 października, wróci do Wielkopolski, aby opowiedzieć uczniom tamtejszych szkół o pracy w instytucjach Unii Europejskiej. Chce pokazać młodzieży Unię Europejską od „kuchni”. Zaprezentować swoją ścieżkę kariery oraz przedstawić codzienność i wyjątkowość pracy urzędnika unijnego. Poprzez swoją osobistą historię Pani Maria Galewska chce przybliżyć uczniom możliwości jakie Unia Europejska oferuje młodemu pokoleniu. Tematem spotkań będą także praktyczne, na co dzień niezauważalne przykłady tego, co Unia Europejska robi dla każdego obywatela np.: brak kontroli na granicach, przepisy regulujące bezpieczeństwo zabawek, żywności, karta praw pasażera pociągów i linii lotniczych, stypendia zagraniczne dla uczniów i studentów, swoboda pracy i życia w innym kraju UE, opieka konsularną, ochrona środowiska itd., a przede wszystkim pokój pośród narodów należących do Unii Europejskiej. Na koniec planowany jest konkurs wiedzy o Unii.
Instytucje Unii Europejskiej od kilku lat prowadzą program „Back to School”, czyli „Powrót do szkoły”, w ramach, którego ich pracownicy odwiedzają szkoły, aby spotkać się z młodymi ludźmi i przybliżyć im kwestie europejskie. Dla młodych ludzi spotkania z urzędnikami instytucji UE to nie tylko okazja, by z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak działa Unia Europejska i jaki wpływ ma na ich życie. Jest to też możliwość, by zapytać unijnego urzędnika lub urzędniczkę, jaką drogą trafili do brukselskich gabinetów, i jak wyglądają kulisy pracy w instytucjach europejskich. W trakcie spotkania można również dowiedzieć się, w jaki sposób unijne instytucje rekrutują pracowników oraz jakie oferują możliwości staży. Spotkania z urzędnikami w szkołach są też doskonałą okazją dla uczniów, by dowiedzieć się bezpośrednio u źródła, jakie są aktualne priorytety polityczne UE, czym zajmuje się nowa Komisja pod przewodnictwem Jean-Claude'a Juncker'a i jaki wpływ mogą mieć oni sami na funkcjonowanie UE i jej politykę. Dla drugiej strony wizyty te są bezcenną okazją do dowiedzenia się czegoś o młodych ludziach, ich zainteresowaniach, problemach i aspiracjach.
Najbliższe spotkania w ramach tegorocznej edycji akcji „Back to School” odbędą się w następujących szkołach:
26 października (poniedziałek) o godz. 8:45: Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, Kaźmierz Wielkopolski
27 października (wtorek) o godz. 12:45: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, Robakowo
28 października (środa) o godz. 9:50: Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej, Kaźmierz Wielkopolski
Źródło: Euractiv.pl