We wrześniu rozpoczęła się pierwsza faza projektu, w której Poznań zaprosił do współpracy miasta z Hiszpanii (Granada), Wielkiej Brytanii (Wolverhampton), Litwy (Kłajpeda), Łotwy (Dynenburg) i Włoch (Genua). W drugiej części projektu jego liczba partnerów wzrośnie do 12 miast, które zostaną wybrane w najbliższym czasie na spotkaniu inaugurującym „Gen-Y City”.
W ramach projektu w każdym z miast partnerskich powstanie międzysektorowa sieć, która połączy młodych przedsiębiorców, sektor publiczny i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Działalność sieci ma zapewnić ich współpracę w zakresie opracowania i wdrażania polityki wspierającej nowe modele biznesowe w sektorach innowacyjnym i kreatywnym. Ponadto, w Poznaniu i innych miastach „Gen-Y City” działać będą Lokalne Grupy Wsparcia, składające się zarówno z przedstawicieli władz miejskich, jak i mieszkańców, naukowców i przedsiębiorców. Będą oni mieli za zadanie opracowanie lokalnego planu działania, który będzie proponował rozwiązania lokalnych problemów w kontekście tematyki projektu.
Wszystkie miasta będące partnerami projektu wspólnie stworzą również międzymiastową sieć wymiany wiedzy i dobrych praktyk oferująca młodym firmom wsparcie w zakresie współpracy międzynarodowej. Projekt będzie trwał do marca 2018 r.
„Gen-Y City” to już kolejny projekt, którego Miasto Poznań jest liderem. Jednym z poprzednich był projekt „Cities of Change - cooperation of cities in the field of city development”, dofinansowany z Programu Europa dla Obywateli, realizowany przez dwa lata od czerwca 2013 do maja 2015 wspólnie z 13 partnerami z całej Europy.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Urząd Miasta Poznania