Polak zastąpił na tym stanowisku Holendra Bena Knapena, który został senatorem w swoim kraju.
EBI jest bankiem UE udzielającym kredytów długoterminowych, a jego udziałowcami jest 28 państw członkowskich Unii. Bank m.in. wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, działania zwiększające innowacyjność i spójność, a także te, które zmierzają do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Prezes EBI Werner Hoyer zwrócił uwagę na duże doświadczenie w polityce europejskiej nowego podwładnego i jego rozbudowane kontakty w instytucjach UE. Wyraził przy tym przekonanie, że Dowgielewicz wniesie „cenny wkład” do współpracy EBI z tymi instytucjami. „Nominacja ta odzwierciedla wzrost zaangażowania Banku w działania zapewniające dodatkowe wsparcie europejskiej gospodarki w ramach planu inwestycyjnego dla Europy (tzw. plan Junckera)” – wyjaśnił szef Banku.
"Wartość dodana UE"
Dowgielewicz podkreślił natomiast, że przez całe swoje życie zawodowe był zaangażowanym Europejczykiem, mocno wierzącym w europejski projekt. „W tych trudnych czasach dla integracji europejskiej, EBI wnosi rzeczywistą wartość dodaną do unijnej gospodarki oraz rozwoju gospodarczego i społecznego” - ocenił.
„Jestem zaszczycony, że mogę pomóc osiągnąć ten cel poprzez wzmocnienie współpracy EIB z innymi instytucjami UE, państwami członkowskimi, partnerami europejskimi, grupami biznesowymi i kluczowymi interesariuszami” – dodał Dowgielewicz.
Mikołaj Dowgielewicz od stycznia 2010 roku do kwietnia 2012 roku odpowiadał w polskim MSZ za sprawy europejskie. Następnie objął stanowisko dyrektora generalnego w przedstawicielstwie EBI w Brukseli. Przez ponad trzy lata był także wiceprezesem Banku Rozwoju Rady Europy odpowiedzialnym za państwa Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Od końca 2007 roku Dowgielewicz sprawował funkcję sekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej i sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej. W lipcu następnego roku roku został pełnomocnikiem rządu ds. przygotowania organów administracji rządowej do sprawowania przez Polskę po raz pierwszy przewodnictwa w pracach UE. Był odpowiedzialny zarówno za przygotowania jak i przebieg tej historycznej prezydencji.
Od 2003 roku Mikołaj Dowgielewicz był doradcą przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa. Wcześniej pracował w gabinecie ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka. W 2004 roku objął stanowisko rzecznika prasowego KE ds. Stosunków Instytucjonalnych i Komunikacji Społecznej, a potem wszedł w skład gabinetu wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Margot Wallstroem.
Źródło: Euractiv.pl