„Potrzebujemy silnej unii energetycznej, wewnętrznie spójnej, wykorzystującej istniejące potencjały i potrafiącej reagować w sytuacjach kryzysowych” - mówił Marszałek Woźniak podczas debaty z Wiceprzewodniczącym, który w Komisji Europejskiej odpowiada za opracowanie projektu unii energetycznej. M.Woźniak podkreślił kluczowe kwestie z punktu widzenia polskich samorządów dotyczące m.in.: bezpieczeństwa dostaw, które uchronią UE od negatywnych efektów wynikających z uzależnienia importowego. Marszałek zaapelował również do Wiceprzewodniczącego o determinację w działaniach na rzecz tworzenia przejrzystego rynku gazu, dzięki czemu ten surowiec nie będzie mógł być przedmiotem nacisków politycznych. „UE powinna także umożliwić wspólne, dobrowolne zakupy gazu” – zaznaczył Marszałek.
W trakcie sesji plenarnej Šefčovič podkreślił, że liderzy europejscy podczas marcowego posiedzenia Rady dali unii energetycznej "zielone światło". Dzięki temu Komisja Europejska uzyskała mandat pozwalający na rozpoczęcie prac nad tym projektem. Jednak, jak podkreślił Wiceprzewodniczący, „unia energetyczna nie powinna powstawać w Brukseli. Musimy ją budować w naszych krajach, regionach i miastach przy poparciu obywateli. Stworzenie unii energetycznej to projekt na wiele lat, dlatego musi to być nasze wspólne zadanie”. Ważnym skutkiem wdrożenia unii energetycznej będzie stworzenie wspólnego rynku energii, na którym zyskają obywatele UE, ponieważ pozwoli on na obniżenie cen energii. M. Šefčovič odniósł się również do roli władz samorządowych w tym procesie, bez których nie da się przeprowadzić reform w sektorze energetycznym. Ogromne znaczenie ma również decentralizacja produkcji energii.
Udział w sesji plenarnej wzięli również przedstawiciel prezydencji luksemburskiej, Minister ds. Wewnętrznych Dan Kersch, który przedstawił priorytety prac prezydencji na najbliższe 6 miesięcy oraz unijny Komisarz Carlos Moedas odpowiedzialny za badania, naukę i innowacje.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: Komitet Regionów