Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

junkersWczoraj Parlament Europejski poparł plan inwestycyjny Junckera. Wprowadził jednak zmiany w strukturze finansowania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), zdobywając wpływ na wybór zarządu oraz zwiększając demokratyczną kontrolę jego operacji.

Zasady działania funduszu poparło 464 europarlamentarzystów, przy 131 głosach sprzeciwu i 19 wstrzymujących się od głosu.

Plan inwestycyjny, który Komisja Europejska ogłosiła w listopadzie zeszłego roku, o wartości 315 miliardów euro ma wspomagać finansowanie inwestycji niezbędnych dla wzrostu gospodarczego UE.

Poprawki europosłów

Parlamentowi Europejskiemu udało się wywalczyć dla siebie prawo do zatwierdzania mianowanego dyrektora zarządzającego i zastępcy dyrektora Funduszu. Europosłowie wprowadzili też do planu inwestycyjnego założenie, że lista zatwierdzonych projektów zostanie podana do wiadomości publicznej, a kryteria wyboru projektów oraz lista założeń projektów będą przygotowane na piśmie (żeby zapewnić, że wybrane projekty te są zgodne z unijnymi priorytetami).

Sprawozdawca z parlamentarnej komisji budżetowej (BUDG), Portugalczyk José Manuel Fernandes (EPL) przypomniał, że Plan Junckera zwiększy liczbę inwestycji w Europie, a także, że 240 miliardów euro zostanie przeznaczone na inwestycje, a 75 miliardów - na wspomaganie małych i średnich przedsiębiorstw. Podkreślił przy tym, że MŚP zapewniają dwie trzecie zatrudnienia w sektorze prywatnym i reprezentują 99 proc. przedsiębiorstw w UE.

Sprawozdawca z parlamentarnej komisji ds. gospodarczych i monetarnych (ECON), Niemiec Udo Bullmann (S&D) zwrócił natomiast uwagę, że uchylona została polityka niejawności, odpowiedzialność została jasno podzielona, a PE uzyskał wpływ na wybór dyrektora zarządzającego funduszem.

EFIS

Plan Junckera został przedstawiony w listopadzie 2014 r. Ponad 20 mld euro zebranych z środków UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego ma służyć jako dźwignia do wsparcia inwestycji prywatnych, które mają osiągnąć wartość 315 mld euro.

Kolejne kroki

Nowe, przyjęte przez PE zasady musi również przyjąć Rada UE. Potwierdziła już nieoficjalne porozumienie z PE i oczekuje się, że niebawem zaaprobuje je oficjalnie. Rozporządzenie dotyczące Planu Junckera wejdzie w życie na początku lipca, a fundusz zacznie działać od września br.

Źródło: EurActiv.pl