Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

moscovici junkerUnia Europejska na fali skandali związanych z unikaniem opodatkowania przez duże korporacje zamierza zmienić unijne prawo w tym zakresie. Przedstawiła projekt takich zmian.

Plan działania na rzecz gruntownej reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE został przedstawiony 17 czerwca przez Komisję Europejską. Zawiera on opis kroków, które podejmie sama KE oraz tych, których podjęcie Komisja zaleca państwom członkowskim by poprawić sytuację podatkową przedsiębiorstw na terenie UE.

Plan KE składa się z trzech podstawowych elementów: zmian w podstawie opodatkowania osób prawnych, płacenia przez przedsiębiorstwa podatków w kraju gdzie generują zyski oraz zwiększenia przejrzystości.

Wspólna podstawa opodatkowania

Komisja chce ponownie spróbować wprowadzić wspólną skonsolidowaną podstawę opodatkowania osób prawnych (CCCTB). Stanowiłaby ona wspólny dla wszystkich państw unijnych zbiór zasad dotyczących wyliczania przez firmy dochodu, od którego będzie odprowadzany podatek.

Nie jest to wspólny podatek czy harmonizacja stawek podatkowych – jedynie zapewnienie, że podatek (wysokość którego ustalana jest i będzie przez państwa członkowskie) jest naliczana od tej samej podstawy, niezależnie w którym kraju przedsiębiorstwo będzie się rozliczać.

Poprzedni wniosek KE w tej sprawie został zablokowany w 2011 r. KE zaproponowała wtedy zbyt szeroką, w opinii państw członkowskich, konsolidację przepisów. Teraz jednak Komisja ma wziąć pod uwagę doświadczenia sprzed prawie pięciu lat i zaproponować rozwiązanie biorące pod uwagę wcześniejsze zastrzeżenia.

Raje podatkowe na celowniku

Większa transparentność ma dotknąć nie tylko państw unijnych (w tym zakresie już w marcu br. KE przedstawiła projekt zmian przepisów zwiększających przejrzystość podatkową w UE), ale również państw trzecich, w tym rajów podatkowych.

Komisja chce poprawić współpracę względem takich krajów – niekooperacyjnych jurysdykcji, jak są one określane. Pierwszym krokiem na tej drodze ma być stworzenie ogólnounijnej listy rajów podatkowych, które dają się we znaki państwom członkowskim.

Komisja otwiera drzwi

Komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici podsumował zmiany, mówiąc: „W trosce o wzrost gospodarczy, konkurencyjność i uczciwość, państwa członkowskie muszą ze sobą współpracować, tak aby każdy zapłacił należną część. Komisja stworzyła dzisiaj podstawy dla nowego podejścia do opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Państwa członkowskie muszą teraz je wykorzystać”. Podkreślił przy tym, że zmiany są częścią szerszego światowego trendu walki z unikaniem opodatkowania.

Rozpocznie się teraz okres konsultacji społecznych w sprawie nowego planu działania. Ich tekst jest dostępny TUTAJ. Potrwają do września br.

Źródło EurActiv.pl