Tematyka projektów pilotażowych powinna być zgodna z regionalnymi priorytetami w zakresie inteligentnych specjalizacji i wykorzystywać możliwości rozwoju, aby przyspieszyć konwergencję ekonomiczną w regionach UE.
Nabór ma na celu pobudzenie innowacyjności oraz produktywności poprzez :
• Projekty badawczo-naukowe (R&D) oraz rozwiązania innowacyjne,
• Połączenia w ramach łańcuchów wartości,
• Stwarzanie możliwości rozwoju biznesowego na rzecz międzynarodowej współpracy pomiędzy sektorami, w szczególności między MŚP z regionów słabo i dobrze rozwiniętych.
Proponowane projekty pilotażowe powinny przyczynić się do:
• Analizy porównawczej potencjalnego udziału klastrów regionalnych oraz zidentyfikowania ewentualnych barier ograniczających współpracę,
• Stworzenia konkretnych możliwości współpracy pomiędzy klastrami, centrami technologicznymi i MŚP w celu rozwijania kompetencji, eksploatowania dostępnych wyników badań, rozwojem i innowacyjnością oraz dla pozyskania wartości dodanej dla istniejących sektorów,
• Nawiązania współpracy pomiędzy klastrami celem organizowania wspólnych projektów i akcji na rzecz inteligentnych rozwiązań w regionach biorących udział w projekcie.
Beneficjentami mogą być klastry oraz centra technologiczne prowadzące działalność wspierającą MŚP w wybranym sektorze.
Projekty pilotażowe prowadzone przez klastry oraz centra technologiczne otrzymają finansowe wsparcie w wysokości maksymalnie 250 000 euro ze środków unijnych z dofinansowaniem wynoszącym maks. 75% całkowitych kosztów realizacji projektu.
Wnioski można składać do 28 lipca 2015roku w systemie online. Więcej informacji na temat naboru wniosków można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.
W celu aktualizacji bazy danych podmiotów zainteresowanych tego typu inicjatywami, prosimy również o kontakt z Biurem Wielkopolski w Brukseli pod adresem: joanna.kubiak@wielkopolska.eu
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podstawie ec.europa.eu