Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

swiatelkaKomisja Europejska przedstawiła wczoraj (5 maja) zaktualizowaną prognozę makroekonomiczną dla gospodarek UE. Zdaniem KE Polska pozostanie jednym z liderów wzrostu gospodarczego - szybciej w 2015 r. rozwijać się mają jedynie Irlandia, Malta i Luksemburg.

Zaktualizowana ocena przedstawia jeszcze bardziej optymistyczną perspektywę gospodarki polskiej w bieżącym roku niż wcześniej przewidywano (TUTAJ). Szacuje się, że tempo wzrostu PKB wyniesie w tym roku 3,3 proc. (wg zimowej prognozy spodziewano się 3,2 proc. ), a w 2016 r. 3,4 proc. (bez zmian w stosunku do zimowej prognozy). Podwyższenie czynników dotyczyło większości prognoz, w tym także dotyczących całej UE - z 1,7 do 1,8 proc. w 2015 r.

Stabilna poprawa

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2014 r. jest szczególnie ważnym osiągnięciem ze względu na trudną sytuację międzynarodową związaną z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Komisja Europejska zwróciła uwagę na silny popyt wewnętrzny, wzrost poziomu inwestycji, a także popyt konsumpcyjny. Czynniki te dodatkowo wspiera poprawa sytuacji na rynku pracy oraz rosnące dochody realne gospodarstw domowych.

W ocenie KE wzrost gospodarczy w Polsce pozostanie stabilny i pozwoli na utrzymanie tempa wzrostu powyżej 3 proc. we wszystkich kwartałach 2015 i 2016 r. Według obliczeń KE rosnąć mają zarówno konsumpcja, inwestycje, a także eksport.

Walutowe i strukturalne zagrożenia i możliwości

Zagrożeniem dla polskiej gospodarki może być jednak polska waluta. Niestabilna sytuacja na Ukrainie może spowodować deprecjację złotego, co paradoksalnie ma szansę poprawić polski eksport oraz konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

KE zwraca także uwagę, że uwarunkowania strukturalne wskazują na stabilny charakter wzrostu i pozwalają pozytywnie oceniać najbliższe perspektywy polskiej gospodarki. Zdaniem KE Polska pozostanie liderem wzrostu produktywności pracy, a to z kolei pozwoli na utrzymanie konkurencyjności. Według prognoz koszty pracy pozostaną stabilne, co powinno stanowić bufor dla ewentualnych zaburzeń na rynku walutowym.

Prognozy KE wskazują, że spośród dużych gospodarek UE obok Polski rozwijała się będzie w tempie wyższym od przeciętnej dla UE także Hiszpania i Wielka Brytania.

Źródło: EurActiv.pl