Dane Eurostatu pokazują, że w latach 2010–2012 w większości krajów UE wielu przedsiębiorców zrezygnowało bądź znacząco ograniczyło działalność innowacyjną. W Polsce odsetek innowacyjnych przedsiębiorstw również w tym czasie zmalał - z 28 do ok. 23 proc.
Najnowszy raport "Innowacyjna przedsiębiorczość w Polsce. Odkryty i ukryty potencjał polskiej innowacyjności" opracowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pokazuje, że przedsiębiorstwa usługowe ponownie zmniejszyły swój udział w gronie firm innowacyjnych – z 13,9 proc. do 12,8 proc. Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak zwraca jednak uwagę, że ostatnie dane GUS za lata 2011–2013 pokazują niewielką poprawę, ale tylko w przypadku przedsiębiorstw przemysłowych – z 17,7 proc. do 18,4 proc.
Liderzy innowacyjności
Z danych GUS i Eurostatu wyraźnie wynika także, że w ostatnich latach formuje się w Polsce niewielka grupa innowacyjnych firm, która stale zwiększa nakłady na działalność innowacyjną, w tym także na działalność badawczo-rozwojową. Dzięki ich wysokim nakładom na innowacyjność – również w kategoriach ogólnoeuropejskich firmy te są konkurencyjne nie tylko w skali kraju, ale także poza nim.
Dobrą wiadomością jest również fakt, że innowacyjne polskie przedsiębiorstwa wydają na innowacje coraz więcej. Średnie wydatki na ten obszar wyniosły w 2012 r. 1 mln euro, czyli tylko nieco poniżej średniej europejskiej.
Apetyt na ryzyko
Według raportu PwC i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pierwsze zyski z działalności badawczo-rozwojowej pojawiają się średnio po 2,57 roku od wdrożenia wyników. Jednak aż 32 proc. ankietowanych przedsiębiorców zadeklarowało, że osiągnęło je już po roku od wdrożenia efektów prac badawczo-rozwojowych.
Z badań wynika również, że czterech na pięciu przedsiębiorców deklaruje wzrost wydatków na działalność badawczo-rozwojową w ciągu najbliższych 1-2 lat. „Okazuje się, że przedsiębiorstwa mają apetyt na ryzyko” - podsumowuje Magdalena Jabłońska z PwC.
Autorzy raportu zwracają również uwagę, że przychody z działalności B+R najszybciej rosły w grupie małych i średnich przedsiębiorstw. Od 2008 r. wzrost ten wyniósł aż 50 proc.
Komercjalizacja wyników B+R
Coraz częściej polscy przedsiębiorcy traktują prace badawczo-rozwojowe jako źródło tworzenia nowych produktów. 41 proc. nowych produktów wprowadzanych na rynek w 2014 r. było wynikiem prac badawczo-rozwojowych. Najwięcej nowości. wprowadziła w 2014 r. branża produkcji elektrycznej i elektronicznej (średnio 18 nowych produktów na przedsiębiorstwo).
„Fakt, że polskie przedsiębiorstwa nie tylko inwestują coraz więcej pieniędzy w B+R, ale coraz lepiej radzą sobie z komercjalizacją wyników prac badawczo-rozwojowych, to bardzo dobra prognoza na przyszłość. Zaangażowanie sektora prywatnego w działalność B+R to klucz do innowacyjności gospodarki” – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.
Źródło: EurActiv.pl