Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

rolnicyAgencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że na tegoroczne płatności obszarowe dla polskich rolników jest ponad 3,5 mld euro. Średnio wyniesie ona 243 euro na hektar, ale aktywny rolnik może otrzymać nawet ponad 500 euro na hektar.

Prezes ARiMR Andrzej Gross zastrzegł jednak, że wymaga to takiego ukierunkowania produkcji, która umożliwia skorzystanie z wielu możliwości dopłat do produkcji. Płatnościami obszarowymi objętych jest w Polsce ponad 14 mln ha gruntów rolnych.

Dwa miesiące na składanie wniosków

Rolnicy mogą składać wnioski od początku tygodnia (od 16 marca) do 15 maja. Wszyscy, którzy zdążą złożyć dokument w tym czasie mogą liczyć na otrzymanie należnych mu płatności w pełnej wysokości.

 

Ci, którzy złożą wnioski na czas mogą liczyć na pieniądze z tego tytułu już w grudniu. Kto nie zdąży i zaaplikuje o dopłaty między 16 maja a 9 czerwca, będzie tracił 1 proc. należnej płatności za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast wnioski złożone po 9 czerwca w ogóle nie będą rozpatrywane. Do końca maja można jednak, bez żadnych konsekwencji, wnieść poprawki do wniosku.

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. rolnicy mogą składać osobiście w biurach powiatowych ARiMR, za pośrednictwem internetowej aplikacji e-wniosek na portalu ARiMR lub listem poleconym. Według Grossa do południa w poniedziałek wniosków złożonych na odległość było w systemie już ok. 600. "Liczymy, że ten sposób składania wniosków będzie się rozwijał" - powiedział szef Agencji.

Zmiany w zasadach

Od tego roku nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. płatność na zazielenienie, dla młodych rolników, tzw. płatność dodatkowa oraz płatność związana z produkcją.

Płatność na zazielenienie może otrzymać w zasadzie każdy rolnik. Pod warunkiem wszakże, że ma grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, prowadzi dywersyfikację upraw, a jeśli ma więcej niż 15 ha, to powinien zachować obszary proekologiczne (gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają bonus w postaci płatności za zazielenienie). Płatność ta łącznie z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro na hektar i może być przyznana rolnikom do gruntów, które będą w ich posiadaniu 31 maja tego roku.

Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od tego roku są płatności dla młodych rolników. Przysługują one osobom, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia wniosku o płatność obszarową po raz pierwszy nie przekroczyły 40. roku życia. Płatność ta wynosi 60 euro na hektar i może być przyznawania nie dłużej niż przez 5 lat i to do powierzchni nie przekraczającej 50 hektarów.

Nowym rodzajem wsparcia dla rolników jest też tzw. płatność dodatkowa. Jej stawka wynosi 40 euro na hektar, a przeznaczona jest dla rolników, którzy mają grunt o powierzchni od 3,01 do 30 hektarów.

Ponadto w ramach dopłat bezpośrednich będzie można otrzymać płatności związane z produkcją. Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy, a także tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. W tym przypadku wysokość dopłat zależy od rodzaju produkcji. Na ten rodzaj płatności przeznaczone jest 15 proc. puli.

Ułatwienia dla rolników

Żeby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, również w tym roku ARiMR wysyła do nich pocztą tzw. spersonalizowane wnioski. Są to dokumenty już częściowo wypełnione przez Agencję (na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku).

Dopłaty bezpośrednie – podkreślił szef ARiMR - mają przede wszystkim wspierać aktywnych rolników, małe i średnie gospodarstwa, które mają szansę na rozwój w warunkach globalizacji rynków, jak również pomagać w produkcji zdrowej, wysokiej jakości żywności. Nowy system dopłat bezpośrednich ma także wspierać restrukturyzację i modernizację sektora rolno-spożywczego. Dopłaty dla rolników to także korzyść dla konsumentów, którzy w zamian otrzymują wysokiej jakości produkty po dostępnych cenach - przekonywał Gross.

Podsumowując realizację zeszłorocznych dopłat szef ARiMR poinformował, że do połowy marca Agencja wypłaciła 13 mld zł (z 14 mld zł), co oznacza, że 91 proc. środków trafiło już do rolników. Gross podkreślił, że jest to najlepszy wynik w ostatnich trzech latach.

Autor: euractiv.pl