W styczniu 2015 roku Komisja Europejska przedstawiła wyniki badań dla wszystkich korytarzy TEN-T, w ramach których zostały przeanalizowane: stan istniejącej infrastruktury oraz problemy uniemożliwiające pełne wykorzystanie potencjału transportowego w Europie. W efekcie badań określono jakie działania i prace należy podjąć na trasie każdego z 9 korytarzy transportowych do 2030 roku, aby umożliwić ich pełny rozwój. Usprawnienie transportu na obszarze korytarzy ma z kolei przyczynić się do rozwoju gospodarczego, wzrostu zatrudnienia i konkurencyjności. Kwota wymaganych inwestycji szacowana jest na około 700 miliardów euro.
Violeta Bulc, unijna komisarz ds. transportu powiedziała: „Musimy wzmocnić nasze wysiłki, po to, żeby do 2030 roku sieć bazowa zaczęła w pełni funkcjonować, dzięki czemu możliwy będzie swobodny przepływ ludzi i dóbr w UE. Trzeba już teraz zacząć inwestować w projekty w ramach TEN-T oraz maksymalizować korzyści z instrumentu „Łącząc Europę” i Planu Inwestycyjnego Komisji Europejskiej w wysokości 316 miliardów euro. Transeuropejska Sieć Transportowa ma kluczowe znaczenie dla Unii (…). Teraz, kiedy Europa wychodzi powoli z kryzysu ekonomicznego, potrzebujemy połączonej Unii, bez barier, po to, aby nasz jednolity rynek mógł się rozwijać”.
Badania nad każdym z korytarzy prowadził zespół ekspertów. Istotną nowością jest to, że po raz pierwszy zbadano tak dokładnie tysiące kilometrów europejskich kolei, dróg, wodnych połączeń śródlądowych, portów, lotnisk i innych środków transportu, wykorzystując do tego wspólną metodologię. Wyniki badań dostępne są na stronie Komisji Europejskiej. Zawierają one m.in. wstępną listę projektów, których realizacja pozwoli na ukończenie brakujących w unijnej infrastrukturze odcinków (w tym na obszarach transgranicznych), usunięcie tzw. wąskich gardeł, stworzenie węzłów multimodalnych oraz lepsze wpasowanie systemu kolejowego w strukturę korytarzy.
Kolejne kroki
Wyniki badań zostaną wzięte pod uwagę przy podejmowaniu decyzji co do podziału funduszy unijnych na okres 2014 – 2020 w ramach instrumentu. „Łącząc Europę”. Wiosną 2015 r. koordynator każdego z 9 korytarzy TEN-T, opierając się na opublikowanych właśnie badaniach, przedstawi plan pracy Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji. Plany będą musiały zostać także zatwierdzone przez bezpośrednio zaangażowane kraje członkowskie. Będą one stanowiły podstawę dla rozwoju korytarzy w ciągu kolejnych lat.
Kontekst
Sieć bazowa TEN-T, której ukończenie jest planowane do 2030 r.:
- połączy 94 głównych portów europejskich z koleją i drogami;
- połączy 38 kluczowych lotnisk z ważnymi miastami poprzez połączenia kolejowe;.
- 15,000 kilometrów linii kolejowych stanie się kolejami szybkiej-prędkości;
- zostanie zrealizowanych 35 projektów transgranicznych, po to, aby zredukować wąskie gardła.
TEN-T w Wielkopolsce
Przez Polskę oraz Wielkopolskę przechodzą dwa korytarze budowane w ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej: Bałtyk – Adriatyk oraz Morze Północne – Bałtyk. Na liście proponowanych przez Komisję Europejską projektów znalazły się także inwestycje na terenie Wielkopolski: ukończenie infrastruktury kolejowej na trasie Sochaczew – Swarzędz, prace nad obwodnicą w Poznaniu dla pociągów towarowych, modernizacja linii kolejowej E59 na odcinkach Czempiń – Poznań oraz Poznań Główny- Szczecin Dąbie.
Autor: BIWW na podst. Komisja Europejska