Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

lifeUnia Europejska intensywnie wspiera działania związane z ochroną środowiska, zachowaniem różnorodności biologicznej i przeciwdziałaniem zmianie klimatu. Od 10 lat funkcjonuje sieć NATURA 2000 obejmująca specjalne obszary ochrony przyrody, a inicjatywy środowiskowe są dofinansowanie w ramach regionalnych i krajowych programów operacyjnych. Od ponad dwóch dekad funkcjonuje również program LIFE - unijny instrument finansowy w całości poświęcony ochronie środowiska. Jego zreformowana, tj. uproszczona i uelastyczniona wersja będzie finansować projekty w tej dziedzinie do 2020 r.

Łączny budżet LIFE - 3,46 mld euro został podzielony na dwa podprogramy. Pierwszy z nich będzie finansował projekty związane ze środowiskiem, efektywnością wykorzystania zasobów i różnorodnością biologiczną. Drugi, którego środki wzrosły trzykrotnie w porównaniu do poprzedniej edycji programu, zwiększanie zdolności adaptacyjnych do zmiany klimatu oraz działania zmniejszające emisje gazów cieplarnianych.

Krajowym Punktem Kontaktowym programu w Polsce jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego można składać wnioski o dofinansowanie ze środków krajowych. Łącząc je z dofinansowaniem dostępnym z Komisji Europejskiej uzyskamy wsparcie nawet 95% kosztów kwalifikowanych. Projekty mogą być zarówno przedsięwzięciami międzynarodowymi, realizowanymi z partnerami z innych krajów UE, jak i wdrażanymi jedynie na terenie kraju. Dotychczas polscy partnerzy uczestniczyli w prawie 70 projektach programu LIFE, których łączny budżet przekroczył 600 mln PLN.

W związku z wejściem w nowy okres programowania i pojawieniem się nowych programów unijnych, Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli przedstawia w swoim cyklu główne programy i związane z nimi możliwości finansowania projektów. Dodatkowe informacje o programach można znaleźć na stronie www.wielkopolska.eu. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".