Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

shutterstock 148972376W sobotę 11 października rozpoczął się drugi Europejski Tydzień Kodowania. Organizatorzy mają nadzieję, że kilkaset różnorodnych wydarzeń we wszystkich państwach członkowskich zbliży informatykę do zwykłych obywateli i zachęci ich do rozwijania umiejętności cyfrowych.

Idea Europejskiego Tygodnia Kodowania (ETK) została wysunięta przez „Młodych Doradców” (MD), grupę młodych ludzi z całej Europy, którzy doradzają obecnej komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes w sprawach związanych z kształtowaniem cyfrowego społeczeństwa (od 1 listopada Kroes zastąpi Günther Oettinger, obecny komisarz ds. energii). Grupa 23 MD, oprócz doradzania Kroes, pracuje lub jest aktywistami w sprawach związanych z informatyką i społeczeństwem – od tworzenia startupów informatycznych po promowanie wykorzystania nowych technologii w szkołach.

To oni wymyślili, by przeznaczyć tydzień w roku na promocję kodowania, czyli posługiwania się podstawowymi językami programowania czy tworzeniem aplikacji. Mówią, że są „młodymi ludźmi, którzy marzą o świecie, gdzie wszelkie zwariowane idee dostają szansę, by go zmienić”. Podkreślają też, że chcą dać szansę tym, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności kodowania – niezależnie od ich wieku i potrzeb.

Informatyka zatrudnię!

Komisja Europejska zwraca uwagę, że „ponad 90 proc. zawodów wykonywanych na świecie wymaga umiejętności cyfrowych”. Podstawowa wiedza w tym zakresie jest więc niezbędna dla większości Europejczyków.

Oprócz rozwijania podstawowych umiejętności, KE liczy na to, ze ETK zachęci więcej ludzi do wyboru kariery informatycznej. Według jej danych, mimo wysokiego bezrobocia w Europie wywołanego kryzysem, rynek pracy bardzo potrzebuje informatyków. Według szacunków KE, do 2020 r. w Europie może brakować prawie miliona osób z tej branży.

Święto kodowania

ETK ma być, jak ujmują to organizatorzy, „świętem kodowania, czyli sztuką i nauką rozmowy z komputerami”. Promowanie kodowania, czy inaczej programowania, ma pomóc Europejczykom czuć się swobodniej z nowymi technologiami obecnymi coraz powszechniej w ich życiu – i pokazać, że nie trzeba mieć skończonych studiów informatycznych, by stworzyć prosty program.

W ramach ETK w całej Europie (również w krajach poza UE, jak np. w Turcji), we współpracy z lokalnymi partnerami odbędzie się prawie 1300 wydarzeń: warsztaty i szkolenia skierowane do różnych grup wiekowych i społecznych, ale nie tylko. Wśród zaplanowanych atrakcji ETK są też działania mające zachęcić potencjalnych informatyków do objęcia tej ścieżki kariery – np. dni otwarte firm z branży, które pokazują, jak pracują i jak można znaleźć u nich pracę.

Polska

W samej Polsce w przyszłym tygodniu ma się odbyć prawie 80 wydarzeń – pełna ich lista jest dostępna na stronie wydarzenia TUTAJ. Sama strona jest w jęz. angielskim, ale większość wydarzeń w Polsce ma polskie opisy.

Oprócz szkolenia w zakresie umiejętności kodowania w polskiej wersji programu zaplanowane są również inne wydarzenia. Zaliczają się do nich np. warsztaty z tworzenia stron internetowych czy z robotyki.

Nie tylko ETK

Jednak i poza Europejskim Tygodniem Kodowania w Polsce organizowane są wydarzenia mające promować umiejętności informatyczne. Ministerstwa: Edukacji Narodowej, Administracji i Cyfryzacji oraz Gospodarki patronują bezpłatnemu programowi Mistrzowie Kodowania. Jest on skierowany do szkół podstawowych i gimnazjalnych, w których uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział w szkoleniach z programowania. W czasie ETK zrealizowana zostanie część działań w ramach tego projektu, pod przewodnictwem Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, Fundacji Rodzice w Edukacji oraz firmy Samsung.

Samo MAC współfinansuje projekt „Koduj z Klasą”, który odbywa się w tym miesiącu. W jego ramach 300 nauczycieli z całej Polski zostanie przeszkolonych z tego, jak uczyć programowania zarówno w najmłodszych klasach, jak i w szkołach ponadgimnazjalnych.

Fundacja CoderDojo prowadzi natomiast „kluby hakerskie”, w których mentorzy uczą uczestników (głównie dzieci i młodzież w wieku 8-20, ale organizatorzy zapewniają, że „dla każdego znajdzie się miejsce”) kreatywnego wykorzystania komputerów do tworzenia programów, ale również muzyki czy filmów.

Z kolei inicjatywa Geek Girls Carrots ukierunkowana jest na kobiety. Ma ona zachęcić je do zainteresowania branżą informatyczną oraz pomóc im rozwijać konieczne dla niej umiejętności. Działają w większości dużych miast w Polsce oraz poza jej granicami, w tym w Berlinie i Seattle. (kk)

Autor:  http://www.euractiv.pl