Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

biretKomisja Europejska opublikowała właśnie wyniki niezależnego badania wpływu Erasmusa na zatrudnienie absolwentów – studenci, którzy skorzystali z programu mają dużo większe szanse na szybkie znalezienie pracy po studiach niż ich koledzy i koleżanki, którzy zostali w kraju.

Nowy raport „Badanie Efektów Programu Erasmus” (dostępny w całości TUTAJ) został stworzony w oparciu o badania zespołu niezależnych ekspertów. Zebrali oni informacje od prawie 80 tys. osób i instytucji związanych z programem Erasmus – od studentów biorących udział w wymianach po pracodawców, którzy ich później zatrudniają.

Mniejsze bezrobocie

Badanie pokazuje, że Erasmus ma duże znaczenie dla przyszłości zawodowej uczestników. Studenci, którzy skorzystali z unijnego programu wymiany są o połowę mniej zagrożeni długotrwałym bezrobociem, a ich stopa bezrobocia pięć lat po zakończeniu studiów jest o prawie jedną czwartą niższa niż tych, którzy nie wyjeżdżali.

Również pracodawcy coraz bardziej doceniają międzynarodowe doświadczenie absolwentów. 64 proc. pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu przyznało, że pobyt aplikanta za granicą w ramach studiów miał dla nich znaczenie przy zatrudnianiu – 8 lat temu myślało tak tylko 37 proc. z nich.

Studenci bardziej pewni siebie i zdecydowani

Uczestnictwo w wymianie międzynarodowej przekłada się na wymierne korzyści – również 64 proc. pracodawców przyznało, że jest bardziej skłonnych powierzyć bardziej odpowiedzialne zadania absolwentom Erasmusa. Program ma w opinii pracodawców poszerzać cenione przez nich umiejętności – m.in. pewność siebie, decyzyjność czy zdolność radzenia sobie z problemami.

Erasmus przekłada się też na PKB: 10 proc. uczestników części stażowej programu założyło własną firmę, a 75 proc. – planuje to zrobić. Ponadto, jedna trzecia tych, którzy znaleźli staż poprzez Erasmusa, zostało w firmie, która ich przyjęła.

Milion dzieci

Program wymiany ma również bardziej osobisty wpływ na uczniów – jedna trzecia absolwentów Erasmusa ma partnera z innego kraju (w porównaniu do 13 proc. studentów, którzy nie wyjeżdżali), a jedna czwarta z nich poznała w czasie stypendium swojego długoterminowego partnera. Komisja Europejska szacuje, że parom, które poznały się poprzez Erasmusa od 1987 r. urodziło się już milion dzieci.

Program Erasmus został w obecnej perspektywie budżetowej rozszerzony i powiększony o kilka innych programów – w ramach Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020 Erasmus funkcjonuje jako Erasmus+ i dba nie tylko o edukację, ale również o kondycję fizyczną Europejczyków i o osoby starsze.

Zmianom uległy również zasady uczestnictwa w programie. Ich uelastycznienie ma pomóc w zwiększeniu odsetka studentów biorących w nim udział do 20 proc. Obecnie jest to 10 proc.

UE przeznaczy na poszerzonego Erasmusa+ prawie 15 mld euro do końca bieżącej dekady. Liczy, że w wymianach weźmie udział ponad 5 mln osób – studentów i naukowców – z 28 państw członkowskich oraz Islandii, Liechtensteinu, Macedonii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii (jeśli rozwiązane zostaną problemy pomiędzy Szwajcarią a UE, więcej TUTAJ). (kk)

Źródło: Euractiv.pl