„Kreatywna Europa” składa się z trzech komponentów: „kultura”, „media” oraz części międzysektorowej, która od 2016 r. będzie dysponowała nowym instrumentem finansowym dla małych podmiotów szeroko rozumianego sektora kultury. Głównym celem komponentu „kultura” jest budowanie relacji pomiędzy twórcami, publicznością oraz instytucjami kultury. W jego ramach można realizować projekty współpracy, których efektem jest organizacja międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, rozpowszechnianie dzieł, czy promocja skierowana na rozwój publiczności. W listopadzie br. ogłoszony zostanie również nabór wniosków na dofinansowanie projektów tłumaczeń literackich.
Komponent „media” będzie współfinansował przede wszystkim projekty związane ze sztuką filmową. Priorytetowym zadaniem jest dofinansowanie produkcji i dystrybucji filmów europejskich, jednakże wspierane są również projekty związane z tworzeniem gier komputerowych oraz organizacja takich wydarzeń, jak festiwale filmowe, targi, czy szkolenia branżowe. Z dofinansowania będą mogły również skorzystać sieci kin oraz fundusze koprodukcji filmowej, a kluczowym elementem pozostaje wspieranie niezależnych producentów.
W związku z wejściem w nowy okres programowania i pojawieniem się nowych programów unijnych, Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli przedstawia w swoim cyklu główne programy i związane z nimi możliwości finansowania projektów. Dodatkowe informacje o programach można znaleźć na stroniewww.wielkopolska.eu. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".