Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Zdjęcie: inea.ec.europa.euKomisja Europejska zatwierdziła dwie inwestycje na kwotę w sumie 250,7 milionów euro z Funduszu Spójności na modernizację polskich kolei i wzrost konkurencyjności w krajowym sektorze kolejowym. Inwestycje mają na celu odnowę taboru kolejowego w priorytetowych transeuropejskich korytarzach transportowych (TEN-T) na terenie Polski. Dzięki tym inwestycjom pasażerowie i turyści będą mogli cieszyć się znacznie lepszymi warunkami podczas podróży: większym bezpieczeństwem, komfortem i krótszym czasem przejazdu oraz lepszą obsługą.

Komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, który zatwierdził oba projekty stwierdził: "Są to ważne dla Polski i Europy inwestycje, które powinny zwiększyć konkurencyjność kolei transeuropejskich. Staną się one bardziej atrakcyjne dla biznesu i turystyki oraz przyczynią się do wzmocnienia polskiej gospodarki. Są również bardzo dobrym przykładem tego, w jaki sposób inwestycje unijne w ramach Polityki Regionalnej mogą przyczyniać się do poprawy transportu dla naszych obywateli, zapewnienia bezpiecznych, zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska warunków podroży i wzrostu jakości życia."  

Pierwsza inwestycja polega na zakupie 20 pociągów, które będą kursowały jako pociągi kategorii TLK (Twoje Linie Kolejowe) w następujących transeuropejskich korytarzach transportowych (TEN-T): na odcinku Poznań - Warszawa w korytarzu sieci bazowej Morze Północne - Morze Bałtyckie; na odcinku Warszawa - Działdowo, Bydgoszcz - Gdynia, Zawiercie - Katowice oraz Idzikowice - Psary w korytarzu sieci bazowej Morze Bałtyckie - Morze Adriatyckie; oraz na odcinku Szczecin - Poznań oraz Psary - Kraków, które również należą do sieci TEN-T. W ramach Funduszu Spójności Unia Europejska sfinansowała 185,5 milionów euro z całkowitej inwestycji o wartości 285,2 milionów euro. Projekt rozpoczął się w listopadzie 2013r. i powinien zostać ukończony do końca 2015r.

W ramach drugiej inwestycji zmodernizowanych zostanie 150 wagonów pasażerskich i zakupionych zostanie 10 pojazdów do czyszczenia i konserwacji wagonów, w celu zwiększenia konkurencyjności w sektorze kolejowym i poprawy jakości usług sieci TEN-T na odcinku Przemyśl - Szczecin, przez Rzeszów - Krakow - Katowice - Opole - Wrocław i Poznań. W ramach Funduszu Spójności Unia Europejska sfinansuje 65,2 milionów euro z całkowitej inwestycji o wartości 100,3 milionów euro. Decyzja o dofinansowaniu obejmuje II etap projektu, który rozpoczął się w czerwcu 2013r. i powinien być zakończony do września 2015r.

Obie inwestycje realizowane są w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko" i finansowane z tej samej osi priorytetowej „Transport przyjazny środowisku". Nowe wyposażenie będzie użytkowane przez PKP Intercity S.A.

Tło:

Jest to tzw. „duży projekt", którego całkowita wartość (z VAT-em) przekracza kwotę 50 mln euro, a tym samym musi być on zatwierdzony przez Komisję Europejską, podczas gdy inne rodzaje projektów zatwierdzane są na szczeblu krajowym lub regionalnym.

Decyzja o współfinansowaniu tego projektu odnosi się do perspektywy finansowej na lata 2007-2013.

Polsce przyznano około 67 mld euro w ramach polityki spójności w latach 2007-2013 oraz 77,3 mld euro (wg cen bieżących) na lata 2014-2020.

Więcej informacji:

EU-funded 'Major Projects'

EU cohesion policy in Poland 2007-2013

EU cohesion policy in Poland 2014-2020

Project contact "Purchase of rolling stock for PKP Intercity S.A. for the operation of passenger rail services - purchase of 20 electric multiple units"

Project contact "Renewal of rolling stock operated by PKP Intercity S.A. on the Przemyśl-Szczecin line - Phase II"

Twitter:

@EU_Regional

@JHahnEU

Autor: Komisja Europejska, DG Regio

Zdjęcie: inea.ec.europa.eu