W poprzedniej edycji programu, obejmującej lata 2007-2013, Polska była jednym z liderów wśród państw europejskich, jeśli chodzi o liczbę składanych wniosków. Organizacje pozarządowe, instytucje kultury, samorządy i inni beneficjenci złożyli prawie 1000 wniosków, z czego 418 projektów zostało zaakceptowanych do realizacji i otrzymało dofinansowanie unijne.
Obecna edycja „Europy dla Obywateli” składa się z dwóch komponentów. Pierwszy to „Pamięć europejska”, w ramach którego wspierane będą działania skierowane na podnoszenie świadomości na temat wspólnej historii, wartości i celów Unii Europejskiej. „Zaangażowanie demokratyczne i partycypacja obywateli” to drugi obszar tematyczny programu, który obejmuje najbardziej popularne dotychczas działania, m.in. „Town twinning”, czyli projekty łączące mieszkańców miast oraz inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego. W ramach „Europy dla Obywateli” organizacje pożytku publicznego mogą również otrzymać granty operacyjne na wsparcie działań, które pokrywają się z celami programu.
Pierwsze nabory wniosków w programie zostały już opublikowane, a najbliższy termin ich składania, obejmujący działania dla miast i organizacji pozarządowych, to 1 września.
W związku z wejściem w nowy okres programowania i pojawieniem się nowych programów unijnych, Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli przedstawia w swoim cyklu główne programy i związane z nimi możliwości finansowania projektów. Dodatkowe informacje o programach można znaleźć na stroniewww.wielkopolska.eu. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".