Europejczycy mało mobilni
Zdaniem ponad połowy (56 proc.) badanych posiadane przez nich kwalifikacje zostałyby uznane w innych państwach członkowskich, ale tylko 6 proc. próbowało pracować lub studiować w innym państwie członkowskim i to bez powodzenia. Ich potencjalny pracodawca czy instytucja oświatowa nie uznawały ich kwalifikacji lub respondenci mieli mylną wiedzę o uznawaniu ich kwalifikacji za granicą.
„Nasz cel jest jasny: chcemy, aby każdy Europejczyk mógł liczyć na to, że pracodawcy i instytucje oświatowe będą rozumieli i uznawali jego umiejętności i kwalifikacje, w jego własnym kraju i za granicą" - powiedziała Androulla Vassiliou, komisarz UE odpowiedzialna za edukację, kulturę, wielojęzyczność i młodzież. „Umiejętności i kwalifikacje muszą być uznawane w uczciwy, porównywalny i przejrzysty sposób, tak aby ułatwiały znalezienie pracy oraz otwierały możliwości dalszego kształcenia" – dodała.
Kłopoty ze wzajemnym uznawaniem umiejętności i kwalifikacji
UE od lat stara się o wzajemne uznawanie umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz systemów przyznawania i gromadzenia punktów za skończone kursy, zapewnianie jakości czy dokumentowanie umiejętności i kompetencji. Wciąż jednak istnieją przeszkody w dziedzinie mobilności edukacyjnej i zawodowej, a obecne inicjatywy nie są dostosowane do zmian w kształceniu, takich jak edukacja cyfrowa i „międzynarodowość" (mobilność studentów między państwami UE i państwami spoza UE, wspólne dyplomy wydawane przez uniwersytety z różnych państw).
Kwalifikacji brakuje też nauczycielom
W opinii badanych przez Eurostat najważniejsze w kształceniu i szkoleniach są kwestie związane ze zdolnością nauczycieli do angażowania i mobilizowania uczących się. Połowa (51 proc.). pytanych jest zdania, że te właśnie umiejętności nauczycieli pilnie wymagają poprawy. Inne obszary wymagające poprawy to: otoczenie edukacyjne stymulujące kreatywność i zainteresowanie (41 proc.), a także praktyczne doświadczenie zawodowe w przedsiębiorstwie lub organizacji (37 proc.).
Zdecydowana większość (95 proc.) respondentów uważa, że umiejętności można nabywać poza kształceniem formalnym, zwłaszcza w dziedzinie języków obcych i umiejętności przydatnych na różnych stanowiskach. Niewielu jednak (bo tylko 9 proc.) twierdzi, że wie, jakiemu poziomowi w europejskich ramach kwalifikacji odpowiadają ich kwalifikacje zawodowe, a tylko 21 proc. słyszało o europejskich ramach kwalifikacji.
Badacze zwracają uwagę, że wiedza o narzędziach wykorzystywanych do dokumentowania umiejętności i kwalifikacji jest niewielka. Informacji na temat kształcenia, szkolenia lub poradnictwa zawodowego szukało 44 proc. obywateli UE. Niewiele ponad połowa respondentów (56 proc.) stwierdziła, że według nich było co najmniej „dość łatwo" znaleźć informacje, które były im potrzebne.
Wyniki konsultacji KE podobne
Wyniki badania Eurobarometru potwierdzają wyniki przeprowadzonych przez KE internetowych konsultacji społecznych ws. europejskiego obszaru umiejętności i kwalifikacji (uczestniczący w nich specjaliści w dziedzinie kształcenia i szkoleń oceniali przeszkody, jakie napotykają obywatele w związku z uznawaniem umiejętności i kwalifikacji w UE).
Konsultacje te wykazały wyraźne poparcie dla ustanowienia bardziej spójnych narzędzi uznawania umiejętności i kwalifikacji i łatwiejszego ich stosowania. Ich uczestnicy uznali, że powinny się one również bardziej koncentrować na potrzebach uczniów, studentów, pracowników i pracodawców. Podkreślali ponadto, że większy nacisk należy położyć na treści kształcenia i szkoleń, a nie na liczbę godzin nauczania.
Wyniki i konsekwencje zarówno konsultacji, jak i badania Eurobarometru przedstawione zostały na konferencji poświęconej europejskiemu obszarowi umiejętności i kwalifikacji, która odbyła się we wtorek w Brukseli.
Badanie Eurobarometru przeprowadzono we wszystkich 28 państwach członkowskich w dniach 26 kwietnia - 11 maja. Ankietę w formie bezpośrednich rozmów przeprowadzono wśród 28 000 respondentów z różnych grup społecznych i w różnych kategoriach wieku.
W internetowych konsultacjach społecznych, które KE prowadziła od 17 grudnia 2013 do 15 kwietnia tego roku, uczestniczyli specjaliści w dziedzinie kształcenia i szkolenia z 36 państw (wszystkie państwa członkowskie UE oraz Norwegia, Szwajcaria, Turcja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czarnogóra i Australia). (bb)
Autor: http://www.euractiv.pl