Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

eu-access city awardKomisja Europejska zainaugurowała (…) piątą edycję zmagań o europejską nagrodę dla miast dostępnych dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych – Access City Award 2015. Przyznawana co roku nagroda jest formą uznania i wyróżnienia dla miast, które starają się zapewnić osobom z niepełnosprawnością i starszym dostęp do przestrzeni publicznych, takich jak budynki mieszkalne, place zabaw dla dzieci i komunikacja miejska, oraz do technologii komunikacyjnych. Od 2010 roku, w poprzednich 4 edycjach nagrody Access City Award, wzięło udział 171 miast. Nagroda stanowi część szerszych starań UE na rzecz budowania Europy bez barier: poprawa dostępności niesie za sobą długotrwałe korzyści gospodarcze i społeczne dla miast, zwłaszcza w kontekście starzenia się społeczeństwa. Miasta liczące co najmniej 50 000 mieszkańców mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu do 10 września 2014 r.

 

Komisja Europejska przedstawi zwycięzców 3 grudnia 2014 r. w Brukseli, podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przyznane zostaną nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz cztery wyróżnienia specjalne za osiągnięcia w czterech głównych obszarach, których dotyczy konkurs.

Informacje na temat konkursu Access City Award

Nagrodę Access City zainicjowano w 2010 r., by podnieść poziom świadomości dotyczącej niepełnosprawności i promować inicjatywy zwiększające dostępność w europejskich miastach liczących co najmniej 50 000 mieszkańców. Konkurs ma na celu zapewnienie równego dostępu do życia miejskiego dla osób niepełnosprawnych. Zadaniem inicjatywy jest również zachęcenie miast do wzajemnego inspirowania się w dziedzinie innowacji i dobrych praktyk.

Nagrodę przyznaje się miastu, które wyraźnie i trwale poprawiło dostęp do podstawowych aspektów życia miejskiego oraz posiada konkretne plany na dalszy rozwój. Nagroda obejmuje działania w następujących dziedzinach:

  • budynki i przestrzeń publiczna,
  • transport i powiązana      infrastruktura,
  • technologie      informacyjno-komunikacyjne, w tym nowe technologie (ICT),
  • obiekty użyteczności publicznej i      usługi publiczne.

W 2013 r. zwyciężył Göteborg (Szwecja). Drugie miejsce zdobyło miasto Grenoble (Francja), trzecie miejsce zajął Poznań (Polska), zaś wyróżnienia otrzymały: Belfast (Wielka Brytania), Drezno (Niemcy) oraz Burgos i Málaga (Hiszpania).

Więcej informacji

Źródło: Komisja Europejska