Nadszedł czas, by miasta i regiony stały się kluczowymi partnerami procesu kształtowania nowej Europy!
Z okazji Dnia Europy i w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego Komitet Regionów UE apeluje do wszystkich władz lokalnych i regionalnych o podpisywanie Karty wielopoziomowego sprawowania rządów w Europie. KR zwraca się do organów władzy na wszystkich szczeblach o wykorzystywanie wielopoziomowego sprawowania rządów jako wiodącej zasady kształtowania polityki, która sprzyjać będzie uczeniu się od siebie nawzajem, dzieleniu się najlepszymi praktykami i rozwijaniu demokracji uczestniczącej. Karta została udostępniona online miastom i regionom do elektronicznego podpisu pod adresem www.cor.europa.eu/mlgcharter.
Czym jest Karta wielopoziomowego sprawowania rządów?
Ta przyjęta przez KR w dniu 3 kwietnia 2014 r. Karta cieszy się poparciem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy i stanowi manifest polityczny europejskich miast i regionów, w którym wzywa się wszystkie władze publiczne do urzeczywistniania idei wielopoziomowego sprawowania rządów podczas codziennego kształtowania i wdrażania polityki. Chodzi tu zwłaszcza o partnerską współpracę między różnymi poziomami sprawowania rządów (szczeblem lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim) i o stosowanie szeregu zasad skutecznego kształtowania polityki, takich jak uczestnictwo, współpraca, otwartość, przejrzystość, włączenie i spójność polityki – wszystkie one stanowią niezbędny warunek sukcesu polityki publicznej prowadzonej w interesie obywateli.
Karta nie ma mocy wiążącej, ale zobowiązuje swoich sygnatariuszy do wykorzystywania wielopoziomowego sprawowania rządów przy kierowaniu polityką publiczną i inicjowaniu projektów w partnerstwie z sektorem publicznym i prywatnym oraz do rozwijania współpracy terytorialnej i modernizacji struktur administracyjnych. Są to wszystko zobowiązania, które KR podjął już w celu skutecznego stosowania zasady pomocniczości, zgodnie z którą decyzje podejmowane są na najbardziej skutecznym i najbliższym obywatelom szczeblu.
Kto może podpisać Kartę?
- Mogą ją podpisać wszystkie jednostki władzy lokalnej i regionalnej w Unii Europejskiej, tzn. miasta, powiaty, okręgi, obszary metropolitalne, województwa, regiony itp.
- Europejskie i krajowe stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych oraz ich sieci również proszone są o wyrażenie oficjalnego poparcia dla Karty.
- Także politycy reprezentujący wszystkie szczeble sprawowania rządów mogą zamanifestować swoje poparcie podpisując Kartę.
Jaki jest cel Karty?
Przystępując do Karty, miasta i regiony zobowiążą się do:
- wykorzystywania wielopoziomowego sprawowania rządów do wspierania europejskiego sposobu myślenia w ich regionie lub mieście poprzez współpracę z organami politycznymi i administracyjnymi na wszystkich poziomach: od lokalnego po europejski, i odwrotnie;
- promowania współpracy transgranicznej z innymi regionami bądź miastami i przezwyciężania przeszkód administracyjnych i barier geograficznych;
- modernizacji swoich struktur administracyjnych poprzez pełne wykorzystywanie cyfrowych, innowacyjnych rozwiązań i zwiększanie przejrzystości i otwartości, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości usług publicznych łatwo dostępnych obywatelom;
- propagowania uczestnictwa obywateli i społeczeństwa obywatelskiego w procesie decyzyjnym, a tym samym rozwijania demokracji uczestniczącej.
Jakie korzyści przyniesie Karta?
Jej sygnatariusze będą mogli lepiej
nagłaśniać swoje inicjatywy podejmowane zgodnie z zasadami Karty. Inicjatywy te będą propagowane na
stronie internetowej poświęconej Karcie i podczas
wydarzeń na wysokim szczeblu organizowanych dla władz lokalnych i regionalnych, państw członkowskich oraz instytucji europejskich.
Witryna internetowa Karty oraz wspomniane wydarzenia stanowić będą platformy wymiany służące:
- identyfikacji dobrych praktyk i innowacyjnych projektów inicjowanych przez innych sygnatariuszy;
- poszukiwaniu potencjalnych partnerów przed podjęciem wspólnych inicjatyw;
- opracowywaniu i monitorowaniu polityk UE na szczeblu lokalnym i regionalnym oraz we współpracy z instytucjami europejskimi.
Jak można przyłączyć się do Karty?
C Aby podpisać Kartę lub wyrazić dla niej poparcie władze lokalne lub regionalne oraz ich sieci lub stowarzyszenia muszą wypełnić krótki formularz online dostępny pod adresem: www.cor.europa.eu/mlgcharter.
Kontekst
Wielopoziomowe sprawowanie rządów uznano za naczelną zasadę nowych przepisów UE dotyczących zarządzania funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi w latach 2014–2020.
Informacje dodatkowe:
Wszelkie pytania dotyczące Karty można kierować na adres:
mlgcharter@cor.europa.eu
Kontakt: