W trakcie tygodniowej wizyty w stolicy Europy studenci mieli okazję spotkać się z pracownikami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE oraz Przedstawicielstwa UNESCO przy UE, zapoznać się z funkcjonowaniem i zadaniami instytucji unijnych takich jak Parlament Europejski, Rada, Komisja Europejska czy Komitet Regionów.
Najwięcej spotkań poświęcono unijnemu programowi Kreatywna Europa, który jest najważniejszym instrumentem dla rozwoju współpracy międzynarodowej w obszarze kultury. Studenci mieli możliwość dowiedzieć się jak program był przygotowywany, jakie możliwości wsparcia finansowego oferuje oraz jak znaleźć partnerów do współpracy i przygotować wniosek projektowy. Kolejny ważny bloki tematyczny dotyczył Europejskiej Stolicy Kultury. Uczestnicy uzyskali informacje nie tylko dotyczące tego jak Komisja Europejska wspiera tę inicjatywę, ale przede wszystkim jak miasta, na przykładzie Lille i Liverpoolu, wykorzystały tą możliwość do swojego rozwoju, promocji i zmiany wizerunku.
Staż dla ponad 20 poznańskich studentów został sfinansowany z dwuletniego projektu „Zintegrowany program rozwoju Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Zaawansowane technologie dla rozwoju wysoko wykwalifikowanych kadr dla gospodarki", współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Autor: BIWW