Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną doświadczenia samorządów z Polski oraz 9 państw największego rozszerzenia Unii Europejskiej, które miało miejsce w 2004 roku, płynące z 10 lat członkostwa w UE.
Debata w pierwszej części konferencji - z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli instytucji i organów UE - dotyczyć będzie procesu rozszerzenia Unii Europejskiej – zarówno w kontekście doświadczeń jak i perspektyw dla państw Bałkanów Zachodnich i tych objętych programem Partnerstwa Wschodniego.
W drugim panelu dyskusja dotyczyć będzie przede wszystkim doświadczeń i dobrych praktyk samorządów państw rozszerzenia 2004 roku płynących z minionej dekady ich członkostwa, a także perspektyw na kolejne lata.
Trzecia część konferencji (odbywająca się równolegle z panelem II) poświecona zostanie budowie społeczeństwa obywatelskiego w państwach naszego rozszerzenia, państwach Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich. W związku z 10 rocznicą wyborów do Parlamentu Europejskiego omówione zostaną także przykłady dobrych praktyk w kontekście zwiększania partycypacji społecznej i budowania frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprosił do udziału w konferencji polskich i europejskich polityków, którzy odegrali kluczowe role w udanym zwieńczeniu procesu akcesyjnego Polski, jak również reprezentantów polskich samorządów, swoich samorządowych partnerów zagranicznych, przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z krajów, które stały się członkami Unii Europejskiej razem z Polską, a także przedstawicieli państw bałkańskich oraz tych objętych programem Partnerstwa Wschodniego.
Konferencja „10 na 10. Unia Europejska – Samorząd – Obywatele" realizowana jest w ramach mechanizmu wsparcia samorządowego i obywatelskiego wymiaru polskiej polityki zagranicznej. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Program konferencji
Formularz zgłoszeniowy na konferencję znajduje się pod tym linkiem.
Autor: BWM UMWW