Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

polityka sasiedztwa UE  mapa  KEW dorocznym raporcie z realizacji unijnej polityki sąsiedztwa (EPS) UE zadeklarowała gotowość wspierania Ukrainy „w jej dążeniach do przyszłej demokracji i dobrobytu". W dokumencie podkreśla się, że w ostatnich miesiącach miały tam miejsce najbardziej dynamiczne wydarzenia i zaszły głębokie zmiany polityczne wynikające z proeuropejskich dążeń społeczeństwa.

Komisja Europejska zwróciła uwagę, że Ukraina znajduje się w przełomowym momencie swojej historii i przypomina, że 21 marca podpisano w Brukseli rozdział polityczny układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą. Europejskie aspiracje Ukrainy poparto także wspierając ją unijną pomocą finansową w wysokości 11 mld euro.

Sąsiedztwo UE wciąż wymaga uwagi i pieniędzy

W ocenie unijnego komisarza ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefana Fuele „wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że sąsiadujące z nami kraje nadal są regionem, na którym UE powinna skupiać swoją uwagę i zasoby".

„Silne pozostają powszechne dążenia do lepszego życia i korzystania z podstawowych praw człowieka i podstawowych wolności. I choć nie da się narzucić z zewnątrz woli reform, UE ma szczególny obowiązek wspierania partnerów, którzy są zaangażowani w trudny i wymagający proces transformacji prowadzącej do demokracji i bardziej integracyjnego społeczeństwa" – powiedział podsumowując w piątek miniony rok Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.

Relacje z sąsiadami „absolutnym priorytetem"

„Relacje z naszymi sąsiadami są absolutnym priorytetem dla UE. Europejska polityka sąsiedztwa umożliwia nam reagowanie na wyzwania, z jakimi mierzą się nasi partnerzy, a jednocześnie ochronę interesów UE. Jej celem jest zapobieganie konfliktom i ich rozwiązywanie, a także zachęcanie naszych partnerów do reform politycznych i gospodarczych" – dodała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

W dokumencie przedstawionym wspólnie przez obydwoje podkreślono, że sukces polityki sąsiedztwa zależy od zdolności i zaangażowania rządów państw w realizację reform. Wynika z niego jednak, że w unijnym sąsiedztwie utrzymuje się niestabilność polityczna i trudne warunki społeczno-gospodarcze. UE zapewnia mimo to, że „nadal wspierała wysiłki na rzecz poprawy demokratycznego zarządzania, budowania bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu".

„W kilku krajach objętych polityką sąsiedztwa przeprowadzono istotne reformy polityczne i gospodarcze, w innych państwach jednak demokratycznym reformom i ożywieniu gospodarczemu ostatnich lat zagroziły wyzwania związane z bezpieczeństwem narodowym i regionalnym" – przyznaje KE.

Sąsiedzi UE coraz bardziej zróżnicowani

Ze sprawozdań krajowych wynika, że wyzwania, przed jakimi stoją państwa partnerskie Unii, są coraz bardziej zróżnicowane i dlatego Wspólnota powinna podejmować wobec nich bardziej sprofilowane działania.

Jeśli chodzi o wschodni obszar europejskiej polityki sąsiedztwa, jak ocenia KE, Mołdawia i Gruzja „poczyniły postępy w zakresie reform politycznych, reform wymiaru sprawiedliwości oraz reform przygotowujących do wdrożenia układów o stowarzyszeniu". Wybory w Gruzji jesienią zeszłego roku po raz drugi doprowadziły bowiem do przekazania władzy w sposób demokratyczny.

Armenia kontynuowała co prawda reformy demokratyczne - przyznaje Komisja. Zwraca jednak uwagę, że Erywań podjął decyzję o wstrzymaniu przygotowań do zawarcia układu o stowarzyszeniu obejmującego pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA) i nieparafowaniu tego dokumentu.

W raporcie podkreśla się również, że Azerbejdżan nadal lekceważył apele o poprawę poszanowania podstawowych praw i wolności, a Białoruś nie zrobiła żadnego postępu w kwestii reform politycznych.

Lepiej na wschodzie niż na południu

KE zwraca również uwagę, że o ile współpraca z większością państw partnerstwa wschodniego „znacząco posunęła się naprzód w dziedzinie mobilności i migracji", to pierwsze partnerstwo na rzecz mobilności z państwem regionu południowego podpisano z Marokiem dopiero w czerwcu zeszłego roku, a drugie - z Tunezją - na początku tego miesiąca.

Nakłady najwyższe w siedmiolatce

W ramach partnerstwa ze społeczeństwami państw objętych unijna polityką sąsiedztwa Unia wzmocniła swoje zaangażowanie i poparcie dla społeczeństwa obywatelskiego. „W 2013 roku roczna kwota pomocy dla partnerów objętych EPS osiągnęła najwyższy w całym siedmioletnim okresie poziom wynoszący 2,65 mld euro" - podkreśla KE. Przypomina, że kolejnej, siedmioletniej perspektywie finansowej - mimo kryzysu - na tę politykę przeznaczono 15,4 mld euro. Według KE, „potwierdza zaangażowanie UE i priorytetowe znaczenie, jakie przypisuje tej dziedzinie polityki". (bb)

Autor: www.euractiv.pl