Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

v34Unia Europejska ogłosiła projekt rozszerzenia współpracy w ramach programu Erasmus+. Nowym kierunkiem będą kraje Ameryki Łacińskiej. Tysiące studentów i naukowców będzie mogło skorzystać z możliwości wyjazdu nawet na wymianę akademicką, która może potrwać nawet trzy lata.

Od tego roku UE oferuje 25 tys. stypendiów dwuletnich, 15 tys. trzyletnich i kilka? tysięcy stypendiów krótkoterminowych. Z całej oferty mogą korzystać teraz również studenci i naukowcy z Ameryki Łacińskiej.

„Program Erasmus+ jest dowodem na zaangażowanie Europy w zaciśnięcie współpracy z Ameryką Łacińską." – powiedziała europejska komisarz ds. edukacji i kultury Androulla Vassiliou. „Oprócz zagwarantowania indywidualnych stypendiów dla studentów chcących studiować w UE będziemy też wspierać rozwój międzynarodowych badań prowadzonych przez uniwersytety po obu stronach Atlantyku".

Od początku działania programu z możliwości wyjazdów zagranicznych skorzystało ponad trzy miliony młodych Europejczyków. Czyni to Erasmusa najbardziej skutecznym programem na rzecz integracji i wymiany kulturowej. Oficjalne ogłoszenie rozszerzenia programu i inicjatyw edukacyjno-kulturalnych nastąpiło na kongresie o szkolnictwie wyższym w Hawanie w dniach 10-14 lutego.

Erasmus w UE...

Program Erasmus został założony w 1987 r. jako europejski projekt wymiany studenckiej. Od tego czasu znacznie rozszerzył swoje granice i obecnie zakresem obejmuje także regiony spoza Europy. W tym roku zwiększono również budżet programu do 14,7 mld euro do 2020 r. i zmieniono nazwę na Erasmus+. Pod tą nazwą połączono wszystkie istniejące programy edukacyjne i szkoleniowe, takie jak Comenius, Erasmus Mundus czy Leonardo da Vinci.

... i w Polsce

Od 1998 r., czyli od momentu wprowadzenia Erasmusa do Polski, z oferty programu skorzystało ponad 123 tys. polskich studentów. Do Polski z kolei przyjechało ok. 45 tys. studentów z zagranicy. Najpopularniejszymi krajami, do jakich udają się Polacy to Niemcy, Hiszpania i Francja. Do nas najchętniej przyjeżdżają Hiszpanie, Turcy i Niemcy.

Polska należy do krajów, które najlepiej i najpełniej wykorzystują środki przyznane w ramach programu Erasmus (ok. 99 proc. w ostatnich latach). Budżet na realizację programu w roku akademickim 2012/2013 wyniósł 48,3 mln euro. (sb)

www.euractiv.pl