Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

money-171539 640Po całonocnych negocjacjach Parlament Europejski, Rada UE oraz Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie budżetu UE na 2014 rok. Kompromis otwiera drogę do zatwierdzenia przez PE Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2014-2020.

Po trwających ponad 16 godzin negocjacjach ustalono, że unijny budżet na 2014 wyniesie 142,6 miliardów euro w zobowiązaniach oraz 135,5 miliardów euro w płatnościach.

Budżet oszczędności

Parlament Europejski wywalczył 500 milionów euro więcej w płatnościach, niż chciały rządy państw członkowskich, czyli Rada Unii Europejskiej.

„Dzięki dodatkowym środkom budżet Unii Europejskiej na 2014 rok w szczególny sposób podkreśla znaczenie wydatków na wzrost gospodarczy i zatrudnienie" - powiedziała europosłanka Sidonia Jędrzejewska, wicekoordynator Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Komisji Budżetowej PE.

Będzie to jednak wciąż 400 mln mniej, niż PE domagał się jeszcze miesiąc temu. Płatności w przyszłorocznym budżecie UE wyniosą 9,4 proc. mniej niż w budżecie z bieżącego roku.

Wszystkie dziedziny przyszłorocznego budżetu, poza unijną administracją, będą wynosiły mniej, niż w tegorocznym budżecie. Największe cięcia będą dotyczyły funduszu spójności, z którego finansuje się projekty wyrównujące różnice między najbiedniejszymi a najbogatszymi regionami w UE. Cięcia w tym obszarze wyniosą 7 mld euro.

Negocjatorzy uzgodnili także korektę tegorocznego budżetu Unii o 400 mln euro, które mają trafić do Niemiec, Austrii i Czech na usuwanie skutków powodzi oraz do Rumunii, którą w tym roku nawiedziła susza. Część tej kwoty, 250 mln euro, pochodzić ma z niewydanych środków, przesuniętych z innych działów, a 150 mld - już z pieniędzy na przyszły rok.

Dunka Anne E. Jensen (Liberałowie, ALDE) sprawozdawczynie budżetu UE w Parlamencie Europejskim określiła kompromis, jako „budżet czasu oszczędności". Z drugiej strony wyraziła zadowolenie, że udało się wywalczyć więcej środków na innowacje oraz pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie.

"Cieszę się, że porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą zapewni finansowanie bardzo potrzebnych w dzisiejszych czasach inwestycji dla europejskiego biznesu, naukowców, miast, regionów i studentów" - oświadczył unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Więcej środków na bezpieczeństwo

Wiceminister finansów Litwy Algimantas Rimkūnas przemawiając w imieniu państw członkowskich (Litwa sprawuje prezydencję UE) powiedział, że porozumienie daje dodatkowe środki na stymulowanie wzrostu gospodarczego, zmniejszenie bezrobocia, innowacje, ale także migracje i kontrolę unijnych granic.

Większe środki na unijną agencję Frontex są szczególnie potrzebne w obliczu powtarzających się tragedii związanych z nielegalną imigracją u wybrzeży Włoch. Na dodatkowe środki może liczyć również Europol, co wiąże się z jego nowymi zadaniami w zakresie zwalczania przestępstw w internecie.

Bliżej do Wieloletnich Ram Finansowych

Przyjęcie budżetu na 2014 oraz zaległych płatności za rok 2013 było jednym z warunków PE koniecznych do zaakceptowania Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2014-2020.

Lewandowski powiedział, że kompromis jest "bardzo ważnym krokiem w kierunku przyjęcia przez PE nowych wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020".

WRF zakładają wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat. Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

Głosowanie WRF w Komisji Budżetowej zaplanowane jest na najbliższy czwartek, a 19 listopada na posiedzeniu plenarnym PE. (aw)

Autor: www.euractiv.pl