Przez trzy tygodnie można było przekazywać opinie, uwagi i sugestie do wstępnego projektu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W poniedziałek, 4 listopada zakończyły się konsultacje społeczne. Teraz czas na analizę zgromadzonego materiału.Zarząd Województwa Wielkopolskiego zaprosił do konsultacji społecznych przedstawicieli wszystkich partnerów społeczno – gospodarczych i mieszkańców regionu. W debatę mógł włączyć się każdy. Na stronie www.wrpo.wielkopolskie.pl jest możliwość zapoznania się ze wstępnym projektem WRPO 2014+. Uwagi, propozycje zmian i opinie można było przekazywać drogą elektroniczną.
Nie była to jedyna możliwość zapoznania się z projektem tego dokumentu i wyrażenia swojego stanowiska. W październiku w pięciu miastach Wielkopolski - Lesznie, Koninie, Kaliszu, Pile i Poznaniu – z udziałem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego - zorganizowano konferencje konsultacyjne, w których uczestniczyło w sumie około tysiąc osób. W ich trakcie prezentowane były główne założenia projektu Programu na nowa perspektywę finansową. Uczestnicy mieli także możliwość zadawania pytań i wyjaśniania wątpliwości.
Do najistotniejszych korzyści z konsultacji należy zaliczyć możliwość bezpośredniej wymiany poglądów w trakcie konferencji organizowanych w ośrodkach subregionalnych dotyczących problemów dotykających lokalne społeczności w kontekście spojrzenia na rozwój całego województwa. Sygnalizowane w trakcie konsultacji problemy były zróżnicowane. Dotyczyły one zarówno spraw indywidualnych, często mających charakter wdrożeniowy (co będzie ustalane w późniejszym okresie). Sporo uwag dotyczyło Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dzięki którym realizowane będą wspólne przedsięwzięcia miast i ich obszarów funkcjonalnych.
Wspólne były postulaty przeznaczenia większych środków na poszczególne rodzaje interwencji WRPO 2014+. Większość wypowiedzi cechowało jednak realistyczne podejście do możliwości i troska o dobro publiczne. Wspólnie próbowano znaleźć sposoby wsparcia przedsięwzięć najistotniejszych.
Ostateczny kształt WRPO 2014+ będzie wypadkową uwarunkowań, aspiracji regionu, oczekiwań jego społeczności, ale także ograniczeń programowych i kompromisów między niekiedy przeciwstawnymi oczekiwaniami różnych środowisk. Wszystkie uzyskane opinie, uwagi i sugestie (do Urzędu Marszałkowskiego dotarło ich około 200) zostaną przeanalizowane. Wnioski wynikające z tej analizy zostaną uwzględnione w dalszych pracach nad ostateczna wersją Programu.
Obecnie wykonywana jest ocena ex-ante projektu WRPO 2014+ i Prognoza oddziaływania na środowisko, która jest w trakcie konsultacji społecznych (od 28 października do 18 listopada).
Po opracowaniu uwag uzyskanych w trakcie konsultacji społecznych zespół przygotowujący projekt Programu dokona stosownych zmian w projekcie WRPO 2014+. Po akceptacji Zarządu Województwa zostanie on przekazany do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a po uzyskaniu wymaganych uzgodnień, przekazany do Komisji Europejskiej. Następnie odbędą się negocjacje Programu z KE, które prowadzić będzie Minister Rozwoju Regionalnego wraz z przedstawicielami Zarządu Województwa. Jeśli wszystkie procedury będą trwać nie dłużej, niż było to w obecnym okresie programowania, to rozpoczęcie praktycznego wdrażania WRPO 2014+ będzie możliwe jeszcze pod koniec 2014 lub na początku 2015 roku.