Debata telewizyjna, która odbyła się w miniony poniedziałek w studiu Komitetu Regionów podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast OPEN DAYS, dotyczyła reformy polityki rozwojowej na lata 2014-2020. Reforma ta ma zapewnić inwestycje, wzrost zatrudnienia i konkurencyjności europejskiej gospodarki. Według Komisarza Lewandowskiego przyszła perspektywa jest perspektywą "kryzysową", ponieważ powstaje w trudnym czasie i po raz pierwszy w budżecie UE na politykę spójności przeznacza się mniej środków (30 mld euro) niż w obecnym okresie 2007-2013. Marek Woźniak podkreślił, że po 2014 roku "nie będzie rewolucji w wydatkowaniu funduszy unijnych, a tylko inaczej rozłożone akcenty interwencji i wymuszenie większej staranności w realizacji". Proponowane przez Komisję Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są według marszałka nowym, dobrym rozwiązaniem, które wzmocni współpracę w ramach metropolii i będzie bodźcem dla prezydentów miast, wójtów i burmistrzów gmin podmiejskich do wspólnego działania w celu rozwiązywania problemów aglomeracyjnych.
Komisarz Lewandowski wskazał na Polskę, jako na kraj, który jest przykładem dobrego wykorzystania środków na politykę strukturalną, a Marszałek Woźniak dodał, że o pozytywnej ocenie Polski świadczy wysoki poziom przydzielonej alokacji. To także powód, dla którego rząd przydzielił regionom więcej pieniędzy w tej perspektywie.
Tegoroczne wydarzenia Open Days odbywają się pod hasłem „Europejskie regiony i miasta w drodze do 2020", a ponad pięć tysięcy przedstawicieli regionów i miast debatuje nad przyszłą polityką regionalną szukając „lekarstwa" na wyjście z kryzysu.
W trakcie Open Days miało również miejsce XXVI Zgromadzenie Ogólne Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej, podczas którego kontynuowano dyskusję na temat kształtu przyszłej polityki spójności na lata 2014 – 2020. Założenia przyszłej perspektywy zostały przedstawione przez Janusza Lewandowskiego oraz prof. Danutę Hübner, Przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim.
W trakcie swojej sesji plenarnej Komitet Regionów przyjął kontrowersyjną dla polskich interesów opinię w sprawie gazu łupkowego, gazu zamkniętego i ropy zamkniętej (węglowodory ze złóż niekonwencjonalnych). Podczas burzliwej debaty członkowie polskiej delegacji wyrazili swój stanowczy sprzeciw przeciwko treści dokumentu KR, który zaleca ograniczenie wydobycia gazu ze złóż łupków w Unii Europejskiej.
Tekst: UMWW
Foto: CoR