“Wielkopolska: Rewolucje” to projekt prowadzony od dwóch lat z dużym sukcesem przez urząd marszałkowski. Ma na celu promocję i tworzenie wydarzeń kulturalnych na terenie miast i wsi regionu, często z udziałem społeczności zagrożonych wykluczeniem społecznym. Cechuje go nowatorskie podejście do kwestii odbiorców i twórców kultury.
Znani polscy artyści, tacy jak architekt i designer z Poznania Paweł Grobelny, krakowski reżyser teatralny Michał Borczuch czy Marcin Masecki, arysta-eksperymentator, współpracują z lokalnymi, zazwyczaj amatorskimi grupami. W drugiej edycji w projekt zaangażowani zostali np. muzycy z Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy, dzieci z Domu Dziecka w Szamocinie czy kobiety osadzone w areszcie śledczym w Lesznie. W efekcie tej współpracy powstały m.in. spektakl „Projekt. Noce i dnie” w reżyserii i choreografii Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” z Zakrzewa, czy projekt domu kultury w niezagospodarowanej remizie w Zakrzewie. Projektowanie połączone było z warsztatami architektury i designu prowadzonymi dla mieszkańców przez Pawła Grobelnego i Agatę Dąbrowską.
Założenia oraz program „Wielkopolska: Rewolucje” przedstawiły podczas spotkania dyrektor departamentu kultury wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego Agata Grenda, kuratorka projektu Agata Siwiak oraz kierownik projektu Małgorzata Kempa. Przypomniały one także przebieg i działania podejmowane w trakcie pierwszej edycji: warsztaty w Swarzędzu dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie poświęcone pszczelarstwu czy spektakl „Teraz jest czas” przygotowany przez choreografa i tancerza Mikołaja Mikołajczyka wspólnie z seniorami z zespołu „Wrzos” w Zakrzewie. W ubiegłorocznej edycji zajmowano się również m.in. trudną kwestią integracji Romów w Koninie, nakręcono także film dokumentalny „Kraina Ludzi szczęśliwych”, poświęcony lokalnej kulturze tradycyjnej z Biskupizny.
Kolejną okazją do spotkania brukselskich Wielkopolan będzie Dzień Świętego Marcina w Brukseli, coroczne, flagowe wydarzenie promujące Wielkopolskę w sercu Unii Europejskiej, które zaplanowano na 28 listopada.
Więcej informacji o projekcie „Wielkopolska: Rewolucje” dostępnych jest na stronie http://www.wielkopolska-rewolucje.pl/program/
Autor: BIWW w Brukseli