Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

dialog obywatelski 7ik3Wielu uczniów i studentów rozpoczyna właśnie naukę w nowych szkołach i na nowych uczelniach. Warto pamiętać, że jako obywatelom UE przysługuje nam prawo do kształcenia się w każdym z państw członkowskich na takich samych zasadach jak osobom pochodzącym z kraju, w którym znajduje się wybrana przez nas szkoła lub uniwersytet.

Gdy przeprowadzamy się z dziećmi do innego kraju Unii Europejskiej, mają one prawo uczęszczać do szkoły zgodnie ze swoją grupą wiekową i poziomem wykształcenia. Nasze dzieci są również uprawnione do bezpłatnej nauki języka ojczystego nowego kraju, aby zapewnić ich szybką adaptację w nowym środowisku. Pamiętajmy jednak, że system oświaty może się zdecydowanie różnic od tego, w którym dotychczas się kształciły. Z tego względu w UE nie funkcjonuje automatyczne uznawanie świadectw szkolnych i w niektórych państwach przed zapisem dziecka do wybranej szkoły, będziemy musieli wystąpić do właściwych urzędów, aby uznały jego wcześniejsze świadectwa.

Prawo do nauki w całej UE rozciąga się również na szkoły wyższe, jednak należy pamiętać, ze warunki przyjęcia na studia różnią się w poszczególnych krajach. Istnieją również znaczne różnice w opłatach, ponieważ w niektórych państwach Unii studia są bezpłatne, a w innych wiążą się z wysokimi kosztami. Studentom przysługuje pomoc finansowa, jednak w stosunku do obcokrajowców mogą obowiązywać specjalne zasady jej przyznawania. Podobnie jak świadectwa szkolne, dyplomy szkół wyższych nie są automatycznie uznawane w całej UE i czasami konieczna jest ich nostryfikacja.

2013 to Europejski Rok Obywateli, poświęcony tematyce praw obywatelskich przysługujących osobom pochodzącym z 28 państw członkowskich UE. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli omawia w swoim cyklu najważniejsze przysługujące Europejczykom prawa. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".