Szukając pracy w innym państwie członkowskim UE mamy takie same prawa jak obywatele kraju, w którym chcemy znaleźć zatrudnienie. Prawa te obejmują nie tylko dostęp do pracy zarobkowej, ale także pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia ze strony odpowiednich instytucji, czy nawet wsparcie finansowe. To ostatnie prawo może być jednak ograniczone do czasu aż potwierdzimy związek z rynkiem pracy w danym kraju, np. przez odpowiednio długi czas w nim przebywając i poszukując pracy. Wyjątkiem od ogólnej zasady swobodnego dostępu do krajowych rynków pracy w całej UE mogą być jedynie niektóre rodzaje zatrudnienia w sektorze publicznym.
Swobodny przepływ pracowników obejmuje również prawo pracodawców do rozpowszechniania ofert pracy w innych krajach i zawierania umów z obywatelami pozostałych państw UE. Warto również pamiętać, że pod adresem www.ec.europa.eu/eures funkcjonuje Europejski Portal Mobilności Zawodowej, na którym znajdziemy oferty pracy z całej Europy.
2013 to Europejski Rok Obywateli, poświęcony tematyce praw obywatelskich przysługujących osobom pochodzącym z 28 państw członkowskich UE. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli omawia w swoim cyklu najważniejsze przysługujące Europejczykom prawa. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".