Nasz lot został odwołany? Odmówiono nam wejścia na pokład samolotu lub sprzedano więcej biletów niż jest miejsc? W takich przypadkach linie lotnicze muszą zorganizować podróż do punktu docelowego alternatywnym środkiem transportu albo zwrócić koszt biletu. Zwrot kosztów przysługuje nam również w przypadku opóźnienia przekraczającego 5 godzin. W zależności od długości opóźnienia mamy też prawo do posiłków, napojów, bezpłatnej rozmowy telefonicznej oraz noclegu. Jeżeli nasz lot odwołano lub na lotnisku docelowym lądujemy z ponad 3-godzinnym opóźnieniem, możemy również ubiegać się o odszkodowanie, które w zależności od długości trasy wynosi od 250 do 600 euro.
W przypadku podróży pociągiem zwrot kosztów biletu przysługuje nam już po 1 godz. opóźnienia. Możemy również wybrać podróż alternatywną trasą na koszt przewoźnika. Jeżeli jednak zdecydujemy się kontynuować podróż zgodnie z pierwotnym planem pomimo zaistniałego opóźnienia, mamy prawo do odszkodowania, które wynosi 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu, w zależności od długości opóźnienia. Od niedawna podobne prawa przysługują również pasażerom autobusów dalekobieżnych, których trasa przekracza 250 km.
2013 to Europejski Rok Obywateli, poświęcony tematyce praw obywatelskich przysługujących osobom pochodzącym z 28 państw członkowskich UE. Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli omawia w swoim cyklu najważniejsze przysługujące Europejczykom prawa. Artykuły te pojawiają się również w "Monitorze Wielkopolskim" - comiesięcznym dodatku do "Gazety Wyborczej" i "Głosu Wielkopolskiego".