Uczestników spotkania powitała Dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli Monika Kapturska, która podkreśliła zaangażowanie regionu we współpracę z samorządami z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz aktywność Marszałka Marka Woźniaka w strukturach Komitetu Regionów UE zajmujących się tematyką rozwoju miast oraz partnerstwem z władzami lokalnymi i regionalnymi wschodnich sąsiadów Unii. Przewodniczący Komitetu Gospodarki Komunalnej Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie Zenon Kiczka przedstawił następnie działalność Komitetu, który gromadzi 1200 przedsiębiorstw z całej Polski, gdzie sektor komunalny, obok francuskiego, jest największy w Europie. P. Kiczka podkreślił również wagę inwestycji w zasoby ludzkie oraz konieczność współpracy na skalę międzynarodową wymieniając samorządy z krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu, jako interesujących partnerów o znaczącym potencjale rozwoju.
Przedstawiciel DG ds. Rozwoju i Współpracy Rob de Lobel podkreślił wagę, jaką Komisja Europejska przywiązuje do współpracy z władzami lokalnymi i regionalnymi z krajów partnerskich, czego wyrazem jest niedawno opublikowany komunikat dotyczący wzmocnienia roli samorządów. Prezentując programy współpracy UE-kraje Partnerstwa Wschodniego, przedstawiciel Komisji odniósł się przede wszystkim do programów współpracy transgranicznej (CBC) i „Porozumienia między burmistrzami” - dwóch inicjatyw, z których już korzystają samorządy ze wschodnich krajów partnerskich i które zostaną przedłużone na okres programowania 2014-2020.
Pierwszą część forum zakończył ekspert Komitetu Gospodarki Komunalnej KIG, a zarazem wiceprezes grupy HOLDIKOM Wojciech Czarnecki przedstawiając cztery projekty dotyczące monitorowania sektora komunalnego, walidacji kompetencji pracowników oraz tworzenia sieci współpracy. To właśnie m.in. te inicjatywy sprawiają, że Wielkopolska stała się regionem innowacji dla sektora usług użyteczności publicznej oraz cennym źródłem dobrych praktyk, które spotykają się z zainteresowaniem w UE oraz krajach Partnerstwa Wschodniego.
W drugiej części spotkania delegaci reprezentujący samorządy z krajów Partnerstwa Wschodniego przedstawili przykłady platform współpracy z polskimi partnerami w zakresie rozwoju regionów i miast. Andrij Lomaga z Wołyńskiej Państwowej Administracji Obwodowej oraz Anna Ternawska (Wołyński Instytut Ekonomiki i Zarządzania) omówili zakres działania Polsko-Ukraińskiego Centrum Rozwoju Regionalnego i Gospodarki Miejskiej, które skupia się m.in. na wsparciu inwestycji i eksportu, zarządzaniu rozwojem miast oraz promocji innowacji i nowych technologii. Olexiy Gubanov, Wiceprzewodniczący Rówieńskiej Państwowej Administracji Obwodowej zaprezentował uczestnikom Polsko-Ukraińską Akademię Gospodarki Komunalnej w Równem. Głos zabrał również Zastępca Mera miasta Dubno Vassyl Antoniuk przedstawiając swoje doświadczenia związane ze współpracą z polskimi miastami.
Na zakończenie forum organizatorzy przedstawili propozycje współpracy, które ze strony Krajowej Izby Gospodarczej opierają się m.in. na stworzeniu sieci przepływu wiedzy i doświadczeń. Jej zadaniem ma być ułatwianie międzynarodowych kontaktów w dziedzinie gospodarki miejskiej, w tym komunalnej, w celu tworzenia strategii i realizacji projektów na rzecz rozwoju miast. Przewodniczący Komitetu Gospodarki Komunalnej wymienił również konieczne elementy rozwoju obszarów miejskich, jakimi są inwestycje, innowacje i przepływ nowych technologii zapraszając do korzystania z polskich doświadczeń tej dziedzinie. Również wielkopolskie biuro w Brukseli zaoferowało swoje wsparcie dla samorządów i organizacji z krajów partnerskich w nawiązywaniu dalszych kontaktów w UE oraz poszukiwaniu informacji o możliwościach finansowania projektów.
Podczas debaty podkreślono, iż zrozumienie nowego podejścia do polityki regionalnej UE w przyszłym okresie programowania oraz odpowiednie przygotowanie koncepcyjne do realizacji projektów jest kluczem w pozyskiwaniu funduszy z programów wspólnotowych. Przedstawiciel Komitetu Regionów Bogdan Marinescu poinformował uczestników o działaniach Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP) zapraszając zarówno do kontaktów z KR, jak i z przedstawicielami samorządów z poszczególnych państw Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu, którzy są członkami tej platformy współpracy.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli