Europa, z rekordowo wysokim bezrobociem, wzrastającym ekstremizmem i powszechnym niezadowoleniem, musi bardziej wsłuchiwać się w głos swoich obywateli. „Debating Europe” jest pierwszym ogólnoeuropejskim głosowaniem przez internet uruchomionym na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Będzie to największe ogólnoeuropejskie ćwiczenie w zakresie e-demokracji, które pomoże w podjęciu decyzji, na kogo głosować w wyborach w 2014 roku.
Na stronie „Debating Europe” będą odbywały się internetowe debaty, rozmowy na żywo oraz inne wydarzenia, dzięki którym będzie można zadać członkom Parlamentu Europejskiego pytania na temat Europy i stojących przed nią wyzwań. Na stronie można będzie również oddać swój głos na jedną z europejskich grup politycznych. Wyniki sondy, uaktualniane co miesiąc, będą prezentowane w sali obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego. Internetowe głosowanie zostanie zakończone miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, a jego ostateczne wyniki zostaną udostępnione również europejskim i krajowym mediom.
„Debating Europe” to odnoszący sukcesy projekt internetowy rozpoczęty w 2011 roku przez think tank „Przyjaciele Europy” i magazyn polityczny „Świat Europejski” we współpracy z Parlamentem Europejskim, firmami Microsoft, Gallup i Skype. Powstał on, aby zaangażować obywateli i decydentów politycznych w trwającą dyskusję na temat najważniejszych zagadnień kształtujących przyszłość Europy. Pozwala na gromadzenie, w trakcie debat internetowych, z jednej strony pytań nurtujących Europejczyków, a z drugiej odpowiedzi udzielanych przez wysokiej klasy polityków i ekspertów. Zebrano już tysiące komentarzy i pytań, które zostały przekazane czołowym decydentom politycznym, takim jak szefowie rządów krajowych, komisarze UE, posłowie do Parlamentu Europejskiego i do parlamentów krajowych. Pytania zostały skierowane m.in. do: Hermana Van Rompuya, Jose Manuela Barroso, Martina Schulza, Jean-Claude Junckera, Jean-Claude Tricheta, Mario Monti, Joaquina Almunii, Viviane Reding, Javiera Solany, Carla Bildta, Alexandra Stubba.
Projekt można również obserwować na portalach społecznościowych Facebook, Twister i Likedln.
Oprac. BIWW na podstawie "Debating Europe"