Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji zatytułowanej "Gdzie kończy się miasto? Planowanie przestrzenne na terenach podmiejskich", w czwartek 13 czerwca br., o godz. 9.00 do Sali Sesyjnej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
W przerwie konferencji, o godz. 11.00 dziennikarzy wielkopolskich redakcji zapraszamy na konferencję prasową, w sali 141 (1. piętro), w budynku C, UMWW przy Al. Niepodległości 18.
Podczas konferencji o Wielkopolsce, jej zrównoważonym potencjale i inteligentnym rozwoju opowie Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Z kolei Marek Bryl, Dyrektor Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego poruszy w swoim wystąpieniu kwestię systemu planowania przestrzennego w Polsce, a także tworzenia się nowych form zagospodarowania przestrzeni - terenów podmiejskich. Jednym z prelegentów konferencji będzie też Pani Profesor Wanda Gaczek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która swoje wystąpienie poświęci specyfice rynku nieruchomości w Poznańskim Obszarze Metropolitalnym.
Konferencję zakończy dyskusja na temat planowania przestrzennego na obszarach podmiejskich, której moderatorem będzie Hilary Lowson - Sekretarz Sieci PURPLE.
Przypomnijmy, że w styczniu 2012 roku, uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, nasz region podjął się realizacji zadań związanych z przystąpieniem do Platformy Podmiejskich Regionów Europejskich PURPLE. Wstąpienie Województwa Wielkopolskiego do sieci nastąpiło osiem miesięcy później. Konferencja "Gdzie kończy się miasto?..." jest wydarzeniem towarzyszącym XVII Zgromadzeniu Ogólnemu Sieci PURPLE w Poznaniu. Jego uczestnikami będą przedstawiciele 15 regionów członkowskich z 11 krajów europejskich.
Sieć PURPLE założona została w 2004 roku. W jej skład wchodzi obecnie 15 regionów: Katalonia, Dublin, Flandria, Frankfurt nad Menem, Ile-de-France, Mazowsze, MHAL (Maastricht/Heerlen, Hasselt, Aachen, and Liege), Nord-Pas-de-Calais, Randstad, Rhône-Alpes, South-East England, South Moravia, Stockholm, West Midlands oraz Zealand Denmark.
Działalność sieci PURPLE związana jest z podniesieniem poziomu znajomości zagadnień podmiejskich w skali europejskiej, narodowej i regionalnej. Sieć pracuje również nad zapewnieniem zrównoważonego rozwoju obszarów podmiejskich, skutkującym podniesieniem poziomu jakości życia zarówno mieszkańców miast, jak i ludności żyjącej na obszarach podmiejskich. Główne cele działalności PURPLE to przede wszystkim:
1. Promowanie pomyślnych przekształceń społeczno-ekonomicznych na obszarach podmiejskich i w ich sektorze rolniczym.
2. Wywieranie wpływu na kształtowanie europejskiej polityki regionalnej oraz polityki rozwoju obszarów wiejskich.
3. Pełnienie roli głównego rozmówcy z instytucjami unijnymi w Brukseli oraz z politykami i interesariuszami w całej UE w dziedzinach mających szczególne znaczenie dla europejskich regionów „peri-urban” (obszarów podmiejskich).
4. Tworzenie platformy mającej na celu wymianę wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy regionami „peri-urban”, umożliwianie tworzenia połączeń i efektywnej wymiany wyników pomiędzy istniejącymi projektami, a także promowanie nowych, transeuropejskich inicjatyw na tym polu.
Europejska Platforma Regionów Podmiejskich współpracuje również z innymi sieciami europejskimi: Eurocities (Stowarzyszenie dużych miast europejskich) oraz Metrex (Stowarzyszenie europejskich obszarów metropolitalnych).
Główne cele oraz tematyka działalności sieci PURPLE jest ściśle związana z problemami rozwoju terenów podmiejskich na terenie Wielkopolski. Przystąpienie Wielkopolski do Europejskiej Platformy Regionów Podmiejskich pozwoli na wypracowanie odpowiednich metod działania na rzecz zrównoważonego rozwoju terenów podmiejskich na terenie województwa, co jest szczególnie istotne w kontekście przyszłego rozwoju Poznańskiego Obszaru Metropolitalnego.
Organizatorem konferencji jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Sieć PURPLE.
Szczegółowy program konferencji w załączniku.
Anna Parzyńska – Paschke
Urząd Marszałkowski
Województwa Wielkopolskiego
Biuro Prasowe
61 - 713 Poznań
Al. Niepodległości 18
e:mail rzecznik@umww.pl
tel/fax 61 626 6672