Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

innowacje  ke   276 x 207 Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności, przepaść innowacyjna między państwami członkowskimi Unii Europejskiej stale się pogłębia, a Polska zajmuje w nim czwartą pozycję od końca. Problem ten dyskutowała unijna komisarz Androulla Vassiliou, prof. Marek Ratajczak, podsekretarz w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także pozostali goście konferencji „KIC* jako centrum innowacji i przedsiębiorczości”.
Polska mało innowacyjna

Komentując niechlubną pozycję, jaką Polska zajmuje w opublikowanym pod koniec marca rankingu innowacyjności (za nami są jedynie Łotwa, Rumunia i Bułgaria), prof. Marek Ratajczak przyznał, że nie jest to wynik satysfakcjonujący. Zwrócił on uwagę, że polskie środowiska naukowe nadmiernie koncentrują się na celach ściśle badawczych, nie zwracając uwagi na potencjalne zainteresowanie środowiska biznesowego.

Rafał Mrówka, prezes CC Poland Plus, wypowiadał się bardziej dobitnie, tłumacząc „fatalny stan rozwoju innowacyjności w Polsce” brakiem zrozumienia języka naukowców przez język biznesu, i odwrotnie. Jego zdaniem, środowisko naukowe nie potrafi sprzedać swojej kreatywności i wyników badań sektorowi prywatnemu.

Drugim problemem jest niechęć polskich, a także europejskich inwestorów do podejmowania zbyt dużego ryzyka. „Prototyp w laboratorium uniwersyteckim to za mało, żeby pozyskać większe środki na uruchomienie produkcji – inwestorzy oczekują biznesplanów, jasnej strategii rozwoju oraz zaplecza ludzi, którzy poprowadzą biznes”  -  powiedział prezes Mrówka.

Inwestycje w innowacje kluczem do rozwoju

Podczas konferencji Androulla Vassiliou, komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży podkreśliła, że „inwestycja w innowacje to jeden z najważniejszych priorytetów Europy. Polska ma ogromny potencjał innowacyjny ze względu na zdolnych młodych ludzi – i warto by z niego skorzystała. A Europa powinna nagradzać innowacyjnych przedsiębiorców oferując im jak najlepsze możliwości rozwoju i realizacji ich pomysłów biznesowych”.

Komisarz przedstawiła dotychczasowe wyniki w dziedzinie kształcenia w ramach KIC.  Pierwsze trzy wspólnoty powstały w 2009 r. i zajmują się zmianami klimatycznymi (Opens external link in new windowClimate KIC), technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi (EIT ICT Labs) oraz zrównoważoną energią - KIC InnoEnergy. Z KIC InnoEnergy najbardziej związana jest Polska, której działania skoncentrowane są na czystych technologiach węglowych i gazie niekonwencjonalnym. Działania te koordynowane są przez spółkę CC Poland Plus.

Aż 1900 studentów skorzystało dotychczas z kursów, łączących doskonalenie w dziedzinie nauk ścisłych z przedsiębiorczością. Podkreślając kluczowe znaczenie polskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji, komisarz Vassiliou zapowiedziała dalszy rozwój Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) – europejskiego odpowiednika MIT (Massachusetts Institute of Technology), realizującego projekty KIC.

Nowe ambitne plany

Komisja Europejska planuje utworzenie przez EIT w 2014 r. trzech nowych KIC poświęconych: innowacjom na rzecz zdrowego stylu życia i aktywnego starzenia się, surowcom – ich zrównoważonemu poszukiwaniu, wydobywaniu, przetwarzaniu, recyklingowi i zastępowaniu oraz żywności przyszłości – zrównoważonemu łańcuchowi dostaw od zasobów do konsumentów. Kolejne trzy KIC, poświęcone mobilności w miastach, produkcji oferującej wartość dodaną oraz inteligentnym i bezpiecznym społeczeństwom, miałyby powstać w 2018 r. Jednak to, czy nowe KIC powstaną, uzależnione jest w dużej mierze od losów negocjacji w Parlamencie Europejskim na temat budżetu UE na lata 2014-2020, w którym komisarz Vassiliou zaproponowała znaczny wzrost wydatków na innowacje.

W Europie innowacyjnymi prymusami są Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia. To jednak o wiele za mało. Z badań przedstawionych podczas konferencji przez przewodniczącego Rady Zarządzającej EIT Alexandera von Gabaina, wartość firm z sektora biotechnologii wynosi w USA 300 mld euro, w Unii jest to 10 razy mniej - 30 mld euro. Pokazuje to jaka jest wciąż przepaść między UE a USA w dziedzinie najnowszych technologii.

Antoni Wierzejski

*KIC - to skrót używany do określenia trzech europejskich Wspólnot Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Community).

------------------------

Konferencja „KIC jako centrum innowacji i przedsiębiorczości” odbyła się 6 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zorganizowali ją Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz KIC InnoEnergy.

Autor: www.euractiv.pl