Lutosławski przykładem
„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, Europa potrzebuje inspirujących wzorów do naśladowania, a Witold Lutosławski jest dla nas wszystkich przykładem szczodrości ducha i decydującej roli, jaką mogą odegrać wielcy artyści, przyczyniając się do edukacji kulturalnej nowych pokoleń” - dodał.
Unijna orkiestra młodych, wspierana przez Program Kulturalny UE, zamierza honorować nową nagrodą tych, którzy wybili się ponad przeciętność i w życiu zawodowym oraz poprzez prywatne inicjatywy dzielili się swoją pasją do muzyki i sztuki z młodszymi pokoleniami w całej Europie. EUYO wybierze po jednej osobie z każdego państwa UE, której wyjątkowe zasługi dla muzycznego i kulturalnego rozwoju młodych ludzi będą publicznie przypominane i honorowane.
Uroczysty koncert w Warszawie
Ogłoszenie „Wielkich Europejczyków”, połączone z koncertem muzyków EUYO (w wieku od 14 do 25 lat), odbędzie się 10 kwietnia w Warszawie w Sali Filharmonii Narodowej. Młodzi muzycy ze wszystkich państw członkowskich UE zagrają pod batutą jej dyrektora muzycznego, rosyjskiego pianisty i dyrygenta Władimira Aszkenazego wariacje symfoniczne Lutosławskiego, a także m.in. Valses nobles et sentimentales Ravela, Les biches Poulenca i Święto Wiosny Igora Strawińskiego.
Ustanowienie nagrody "Wielcy Europejczycy" i realizację projektu edukacyjnego skierowanego do młodych muzyków wsparła finansowo Fundacja PZU.
Lutosławski filantrop
Pozycja Lutosławskiego (1913–1994), jako światowej sławy kompozytora umożliwiła mu niesienie pomocy w rozwoju nowego pokolenia artystów. Dzięki jego bezinteresownemu wsparciu, wielu utalentowanych polskich muzyków mogło studiować zagranicą pod okiem światowej klasy nauczycieli.
Lutosławski współpracował również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci pomagając młodym, zdolnym muzykom na początku ich kariery. Kontynuacja wsparcia dla artystów ze strony Funduszu podtrzymuje edukacyjne dziedzictwo kompozytora i tym samym pomaga rozwijać talenty wielu wybitnych muzyków.
Z okazji 100. rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora, w tym roku organizowane są koncerty jego muzyki zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej
EUYO już pod kierunkiem pierwszego dyrektora muzycznego, Claudio Abbado, stała się jedną z najbardziej prestiżowych i dynamicznych orkiestr, tworząc dla swoich prawie 3 tys. absolwentów pomost między uczelniami muzycznymi i światem profesjonalnej muzyki. Każdego roku, od trzech do czterech tysięcy młodych muzyków zgłasza się na przesłuchania we wszystkich państwach członkowskich UE w nadziei dołączenia do Orkiestry.
Podczas pobytu w Warszawie – w swoistym hołdzie Lutosławskiemu i jego pracy na rzecz młodzieży – EUYO, we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, przyjmie do swej „rodziny” 18 utalentowanych młodych polskich muzyków. Będą oni mogli uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich umiejętności, wymieniać doświadczenia z muzykami młodzieżowej orkiestry i jej dyrektorem muzycznym oraz wziąć udział w próbach i w koncercie.
Pod muzycznym kierownictwem obecnego dyrektora muzycznego, Władimira Aszkenaziego, EUYO zdobyła duże uznanie, a "The New York Times zaliczył ją niedawno do grona "elitarnych instytucji tego rodzaju". Absolwenci EUYO współpracują z czołowymi orkiestrami świata, rozwijają kariery solistów, dyrygentów, kompozytorów i pedagogów muzycznych.
Zespół koncertował pod batutą znanych dyrygentów, m.in. Bernarda Haitinka, Collina Davisa, Daniela Barenboima i Leonarda Bernsteina. Solistami orkiestry byli m.in. Martha Argerich, Barbara Hendricks i Nigel Kennedy. Według ankiety, przeprowadzonej niedawno wśród członków zespołu, 93 proc. deklaruje pracę w charakterze profesjonalnego muzyka.
EUYO odgrywała również rolę Ambasadora Kultury Unii Europejskiej, prezentując talenty muzyczne młodych Europejczyków na całym świecie - od Nowego Jorku po Nikozję, Seul, São Paulo, Moskwę i Mumbaj. Do swoich patronów Orkiestra zalicza szefów państw i rządów 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. W tym roku po raz pierwszy w gronie młodych muzyków EUYO znajdą się Chorwaci, jako że 1 lipca Chorwacja formalnie przystąpi do UE. (bba)
Autor: www.euractiv.pl