Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

orkiestra_euyo__ke_w_polsce_.jpgPolski kompozytor Witold Lutosławski został pierwszym laureatem nowego europejskiego wyróżnienia „Wielcy Europejczycy”. Nagroda Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej (EUYO) przyznawana będzie wybitnym postaciom kultury muzycznej, które swą pasję przekazywały młodszym pokoleniom. „Jesteśmy zachwyceni możliwością uczczenia twórczości polskiego muzyka i kompozytora Witolda Lutosławskiego, pierwszego laureata nowej nagrody `Wielcy Europejczycy`” - powiedział dyrektor generalny EUYO Marshall Marcus.

Lutosławski przykładem

„Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, Europa potrzebuje inspirujących wzorów do naśladowania, a Witold Lutosławski jest dla nas wszystkich przykładem szczodrości ducha i decydującej roli, jaką mogą odegrać wielcy artyści, przyczyniając się do edukacji kulturalnej nowych pokoleń” - dodał.

Unijna orkiestra młodych, wspierana przez Program Kulturalny UE, zamierza honorować nową nagrodą tych, którzy wybili się ponad przeciętność i w życiu zawodowym oraz poprzez prywatne inicjatywy dzielili się swoją pasją do muzyki i sztuki z młodszymi pokoleniami w całej Europie. EUYO wybierze po jednej osobie z każdego państwa UE, której wyjątkowe zasługi dla muzycznego i kulturalnego rozwoju młodych ludzi będą publicznie przypominane i honorowane.

Uroczysty koncert w Warszawie

Ogłoszenie „Wielkich Europejczyków”, połączone z koncertem muzyków EUYO (w wieku od 14 do 25 lat), odbędzie się 10 kwietnia w Warszawie w Sali Filharmonii Narodowej. Młodzi muzycy ze wszystkich państw członkowskich UE zagrają pod batutą jej dyrektora muzycznego, rosyjskiego pianisty i dyrygenta Władimira Aszkenazego wariacje symfoniczne Lutosławskiego, a także m.in. Valses nobles et sentimentales Ravela, Les biches Poulenca i Święto Wiosny Igora Strawińskiego.

Ustanowienie nagrody "Wielcy Europejczycy" i realizację projektu edukacyjnego skierowanego do młodych muzyków wsparła finansowo Fundacja PZU.

Lutosławski filantrop

Pozycja Lutosławskiego (1913–1994), jako światowej sławy kompozytora umożliwiła mu niesienie pomocy w rozwoju nowego pokolenia artystów. Dzięki jego bezinteresownemu wsparciu, wielu utalentowanych polskich muzyków mogło studiować zagranicą pod okiem światowej klasy nauczycieli.

Lutosławski współpracował również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci pomagając młodym, zdolnym muzykom na początku ich kariery. Kontynuacja wsparcia dla artystów ze strony Funduszu podtrzymuje edukacyjne dziedzictwo kompozytora i tym samym pomaga rozwijać talenty wielu wybitnych muzyków.

Z okazji 100. rocznicy urodzin tego wybitnego kompozytora, w tym roku organizowane są koncerty jego muzyki zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej

EUYO już pod kierunkiem pierwszego dyrektora muzycznego, Claudio Abbado, stała się jedną z najbardziej prestiżowych i dynamicznych orkiestr, tworząc dla swoich prawie 3 tys. absolwentów pomost między uczelniami muzycznymi i światem profesjonalnej muzyki. Każdego roku, od trzech do czterech tysięcy młodych muzyków zgłasza się na przesłuchania we wszystkich państwach członkowskich UE w nadziei dołączenia do Orkiestry.

Podczas pobytu w Warszawie – w swoistym hołdzie Lutosławskiemu i jego pracy na rzecz młodzieży – EUYO, we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, przyjmie do swej „rodziny” 18 utalentowanych młodych polskich muzyków. Będą oni mogli uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich umiejętności, wymieniać doświadczenia z muzykami młodzieżowej orkiestry i jej dyrektorem muzycznym oraz wziąć udział w próbach i w koncercie.

Pod muzycznym kierownictwem obecnego dyrektora muzycznego, Władimira Aszkenaziego, EUYO zdobyła duże uznanie, a "The New York Times zaliczył ją niedawno do grona "elitarnych instytucji tego rodzaju". Absolwenci EUYO współpracują z czołowymi orkiestrami świata, rozwijają kariery solistów, dyrygentów, kompozytorów i pedagogów muzycznych.

Zespół koncertował pod batutą znanych dyrygentów, m.in. Bernarda Haitinka, Collina Davisa, Daniela Barenboima i Leonarda Bernsteina. Solistami orkiestry byli m.in. Martha Argerich, Barbara Hendricks i Nigel Kennedy. Według ankiety, przeprowadzonej niedawno wśród członków zespołu, 93 proc. deklaruje pracę w charakterze profesjonalnego muzyka.

EUYO odgrywała również rolę Ambasadora Kultury Unii Europejskiej, prezentując talenty muzyczne młodych Europejczyków na całym świecie - od Nowego Jorku po Nikozję, Seul, São Paulo, Moskwę i Mumbaj. Do swoich patronów Orkiestra zalicza szefów państw i rządów 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. W tym roku po raz pierwszy w gronie młodych muzyków EUYO znajdą się Chorwaci, jako że 1 lipca Chorwacja formalnie przystąpi do UE. (bba)

Autor: www.euractiv.pl