W swoich wypowiedziach pan ambasador podkreślał pozytywny wizerunek Polski w UE, która coraz bardziej umacnia swoją pozycję lidera „nowych” państw członkowskich oraz tzw. grupy „przyjaciół spójności”. Nasz kraj jest również pozytywnym przykładem wykorzystywania środków w ramach unijnej polityki spójności, a jego wejście do strefy euro jest oczekiwane przez kraje zachodnie. Pan ambasador wspomniał również o emocjonujących rozmowach w kuluarach Rady Europejskiej, towarzyszących ostatnim negocjacjom Wieloletnich Ram Finansowych – prawdopodobnie ostatniego tak szczodrego budżetu UE.
Dużym zainteresowaniem zgromadzonych Wielkopolan cieszył się temat stosunków Polski z naszymi zachodnimi sąsiadami. W dyskusji, oprócz wielkiej polityki pomiędzy oboma krajami, pojawiały się również kwestie przełamywania stereotypów czy sprawy związane z udrożnieniem połączeń kolejowych pomiędzy Poznaniem, Szczecinem i Wrocławiem a Berlinem. Poruszono również problem ratowania Grecji z kryzysu, w czym Niemcy odegrali szczególną rolę. Wielkopolanie pytali też pana ambasadora o promocję obejmowania stanowisk w instytucjach UE przez Polaków, których odsetek na stanowiskach kierowniczych jest nadal bardzo niski.
Po oficjalnej części spotkania, Wielkopolanie mieli też okazję do bezpośredniej rozmowy z ambasadorem Prawdą, a także wymiany opinii na temat poruszanych podczas debaty kwestii.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli