„Wiele w ramach jednolitego rynku udało się nam osiągnąć” – mówi w rozmowie z EurActiv.pl Ewa Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jak podkreśla, dzięki jednolitemu rynkowi konsumenci mają większy wybór i niższe ceny, obywatele mogą swobodnie podróżować i pracować we wszystkich państwach członkowskich, a studenci mogą studiować na zagranicznych uczelniach.
KE informuje, że jednolity rynek zapewnił 23 mln przedsiębiorstw w UE dostęp do 500 mln konsumentów oraz wygenerował inwestycje zagraniczne.
„Przez 20 lat funkcjonowania rynek wewnętrzny stał się motorem integracji europejskiej zarówno ekonomicznej jak i politycznej” – mówi europosłanka Róża Thun (PO, EPL).
Nadal istnieją bariery
Jednak jak podkreślają europosłowie, na unijnym rynku nadal funkcjonuje wiele barier i wiele jest jeszcze do zrobienia. „On nie jest jeszcze aż tak jednolity, jak byśmy chcieli” – mówi Thun w rozmowie z EurActiv.pl. „Im bardziej skupimy się na usuwaniu przeszkód i skuteczniejszym wdrożeniu prawa europejskiego, tym bardziej zwiększymy zaufanie obywateli i przedsiębiorców europejskich do wspólnego rynku” – dodaje.
„Konieczne są nie tylko nowe propozycje legislacyjne, ale przede wszystkim sprawniejsze wdrażanie unijnego prawa przez państwa członkowskie. Jubileusz jednolitego rynku to doskonała okazja, żeby informować Europejczyków o tym, co do tej pory udało się osiągnąć, ale też poznać ich zdanie i oczekiwania” - uważa europosłanka Małgorzata Handzlik (PO, EPL).
Wśród istniejących nadal barier europosłowie wymieniają m.in. te funkcjonujące w ramach rynku usług finansowych i bankowych (np. brak wspólnych ubezpieczeń), przeszkody w zakresie handlu w internecie czy rozrobniony rynek pocztowy.
Niewykorzystany potencjał
„Otwarcie rynku zamówień publicznych, dokończenie po 30 latach prac nad patentem europejskim, to tylko przykłady niewykorzystanego potencjału, który drzemie w rynku wewnętrznym, a którego użycie jest niezbędne do wyprowadzenia Europy z kryzysu” – podkreśla europoseł Rafał Trzaskowski (PO, EPL).
Na początku października Komisja Europejska przyjęła Akt o jednolitym rynku II proponujący dwanaście działań podstawowych (tzw. dźwigni) w celu ich szybkiego przyjęcia przez instytucje UE. Zainicjowany przez unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług Michela Barniera, zawiera szereg środków sprzyjających rozwojowi jednolitego rynku i uwolnieniu jego niewykorzystanego potencjału jako siły napędowej wzrostu.
Źródło: EurActiv (jsk)