Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

p021796000702-188084_01.jpgUnijny komisarz ds. zdrowia John Dalli podał się we wtorek do dymisji po dochodzeniu biura UE ds. walki z nadużyciami finansowymi (OLAF). Sprawa dotyczy próby wyłudzenia pieniędzy od spółki tytoniowej przez maltańskiego biznesmena, który powoływał się na kontakty z Dallim

Dymisja pochodzącego z Malty komisarza Dalego wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym – poinformowała Komisja Europejska. Tymczasowo – do czasu powołania nowego komisarza (również maltańskiego pochodzenia) – obowiązki Dallego przejmie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji Marosz Szefczovicz ze Słowacji.

Ustąpienie ze stanowiska komisarza Dallego to konsekwencja dochodzenia unijnego biura antykorupcyjnego OLAF, które wszczęło postępowanie w związku ze skargą szwedzkiej firmy tytoniowej Swedish Match z maja tego roku.

Po znajomości

Jak poinformowała spółki, biznesmen z Malty usiłował wykorzystać swoją znajomość z komisarzem, żeby otrzymać korzyści finansowe od firmy w zamian za rzekome możliwości wpłynięcia na przyszłe unijne przepisy dotyczące produktów tytoniowych, w szczególności zaś unijnego zakazu eksportu snusu – wilgotnego, sproszkowanego tytoniu zażywanego doustnie.

„Chodziło o dużą sumę pieniędzy, która miała zaskutkować zmianą decyzji” – mówił podczas środowej konferencji prasowej dyrektor generalny OLAF Giovanni Kessler. Zapewnił jednak, że żadne środki finansowe nie zostały wypłacone ani przekazane.

Komisja zaleciła dochodzenie OLAF w sprawie skargi Swedish Match w trybie natychmiastowym. W poniedziałek 15 października KE otrzymała ostateczny raport, zgodnie z którym nie doszło do żadnej transakcji między maltańskim biznesmenem a firmą tytoniową. Unijne biuro antykorupcyjne nie znalazło także dowodów na to, by komisarz Dalli brał bezpośredni udział w sprawie. Jednak zdaniem śledczych „był on świadomy tych zdarzeń”.

„Komisarz Dalli był świadomy tego, że biznesmen chce wykorzystać znajomość z nim, by zmienić politykę i komisarz nie zrobił nic, by temu zapobiec” – tłumaczył w środę Kessler.

„Raport OLAF wykazał niezbicie, że sprawa będąca przedmiotem śledztwa nie wpłynęła na procesy (legislacyjne) ani na stanowisko Komisji w kwestiach dotyczących usług” – zapewniła jednak Komisja w swoim komunikacie. Potwierdził to również dyrektor generalny OLAF.

Ostateczna wersja raportu OLAF wraz z rekomendacjami biura zostanie wysłana do maltańskiego prokuratora generalnego. O dalszym postępowaniu w sprawie zdecyduje wymiar sprawiedliwości na Malcie.

Komisarz Dalli kategorycznie odrzuca stawiane mu zarzuty, jednak złożył rezygnację po tym, jak otrzymał od przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso informację o przedstawionym Komisji raporcie. Celem takiego działania jest obrona reputacji komisarza oraz samej Komisji – informuje KE.

Silny przemysł tytoniowy

Komunikat w sprawie rezygnacji unijnego komisarza wydał Europejski Sojusz na rzecz Zdrowia (EPHA). Podkreślił, że decyzja Dallego „pokazuje jak silny jest przemysł tytoniowy” oraz jak bardzo może on mieć wpływ na „decydentów, którzy wspierają przepisy broniące zdrowia publicznego”.

„Dowodzi to również, że metody prowadzenia lobbingu w Brukseli muszą być regulowane w sposób bardziej przejrzysty” – oświadczyła EPHA. „Liczymy na to, że (...) skutkiem tej sytuacji nie będzie to, na co liczy wielki przemysł tytoniowy, czyli blokada wzmocnionej przyszłej dyrektywy tytoniowej” – dodaje.

Ostatnia afera w 1999

Ostatnia afera w Komisji Europejskiej miała miejsce w 1999 r., kiedy w związku z zarzutami o korupcję i nepotyzm ustąpiła unijna komisarz ds. badań i nauki Edith Cresson, a za nią cała KE pod przewodnictwem Jacques'a Santera.

Sprawę przeciwko Cresson niosła w 2004 r. sama Komisja Europejska, a unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał w 2006 r., że komisarz dopuściła się poważnego naruszenia, zatrudniając w KE na stanowisku eksperta naukowego o bliżej niesprecyzowanych kompetencjach znajomego dentystę Rene Berthelota. W ciągu dwóch i pół roku pracy zdołał napisał 24 strony raportu m.in. na temat HIV/AIDS.

Źródło EurActiv (jsk)