Dyskusję, której przysłuchiwało się ponad 100 osób, moderował przedstawiciel Komisji Europejskiej Mikel Landabaso, kierownik Wydziału ds. zrównoważonego i inteligentnego rozwoju w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. W panelu udział wzięli mówcy reprezentujący wszystkich sześciu partnerów. Wielkopolska reprezentowana była przez Michała Ptaszyńskiego z Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że internacjonalizacja jest istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój ich terytoriów. Nawet jeśli regiony nie posiadają ściśle określonych strategii w tym zakresie, to prezentują podejście pozwalające na podejmowanie działań internacjonalizacyjnych. Paneliści podkreślali, iż przy prowadzeniu takich inicjatyw duże znaczenie ma partnerstwo z różnymi podmiotami lokalnymi i regionalnymi, a także tymi funkcjonującymi na poziomie krajowym, a nawet unijnym. M. Landabaso przypomniał, iż środki dostępne w ramach funduszy strukturalnych mogą być w części wykorzystywane do finansowania działań internacjonalizacyjnych. Jednak budowanie strategii internacjonalizacji nie jest możliwe tylko i wyłącznie w oparciu o środki publiczne (włączając w to nawet unijne fundusze); by mogła być ona prowadzona efektywnie, konieczne jest wsparcie sektora prywatnego.
Podczas debaty omówione zostały różne obszary podlegające internacjonalizacji: turystyka, kultura, nauka i badania oraz wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Michał Ptaszyński podkreślał, że województwo wielkopolskie prowadzi działania wspierające regionalnych przedsiębiorców przy wchodzeniu na rynki międzynarodowe, zwłaszcza w Chinach, Brazylii czy Indiach. Jednak, jak zaznaczył, przedsiębiorców nie należy zmuszać do podejmowania tego typu inicjatyw, a jedynie zachęcać, dlatego urząd marszałkowski nie stara się działać ofensywnie; wsparcie jest jednak udzielane w sposób stały i przejrzysty.
Podsumowując dyskusję paneliści zgodzili się, iż internacjonalizacja na poziomie samorządowym jest konieczna. Pomimo tego, iż wydawałoby się, że zakłada ona raczej konkurencję pomiędzy samorządami, to współpraca gmin, powiatów i regionów z różnych państw także jest możliwa.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli, 12.10.2012