Dnia 5 września Parlament Europejski zgromadzony na sesji plenarnej przyjął raport Alessandro Foglietty (UEN, Włochy) dający całkowite poparcie strategii, przedłożonej przez Komisję Europejską dotyczącej ograniczania szkód spowodowanych spożyciem alkoholu.
Strategia ta skupia się na ochronie młodych ludzi oraz zapobieganiu przypadkom jazdy pod wpływem alkoholu. Pomimo poparcia niniejszej inicjatywy, Parlament wezwał Komisję do sporządzenia listy generalnych celów. Członkowie Parlamentu wezwali Państwa członkowskie do zwrócenia szczególnej uwagi na dzieci, ludzi młodych, kobiety w ciąży oraz na szkodliwość spożycia alkoholu przez pracowników i kierowców. Raport przyjął zalecenia wymiany informacji i najlepszych praktyk oraz gromadzenia danych przez państwa członkowskie, szczególnie w odniesieniu do zależności pomiędzy poziomem alkoholu we krwi, a wypadkami drogowymi, oraz pomiędzy spożyciem alkoholu, a chorobami wątroby oraz chorobami nerwowymi. Członkowie Parlamentu zaznaczyli, że konsumenci powinni być lepiej informowani o zagrożeniach związanych ze szkodliwością spożycia alkoholu.
Pomimo, że niektóre państwa członkowskie stosują ostrzeżenia na etykietach przyklejanych na butelkach, raport Foglietta wezwał Komisję do oszacowania skuteczności różnych sposobów komunikacji, szczególnie „etykietowania” oraz przedłożenia wyczerpującego studium do 2010 roku na temat form niebezpieczeństw i szkodliwości spożycia alkoholu, typów zachowań, które kreują uzależnienie oraz przyczyn takiego zachowania. Członkowie Parlamentu wyrazili zaniepokojenie wzrastającym spożyciem alkoholu przez ludzi młodych, szczególnie z powodu obniżającego się wieku inicjacji. Wezwali Komisję i państwa członkowskie do organizowania kampanii informacyjnych na temat zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu, do ograniczenia sprzedaży i podawania alkoholu ludziom młodym, do zapewnienia dostepności transportu publicznego, zachęcania do przedłużania wyznaczonych programów dla kierowców, jak również do ustanowienia europejskiej nagrody dla najlepszej kampanii dla uczniów i młodzieży, ostrzegającej przed niebezpieczeństwami jakie niesie za sobą nadmierne spożywanie alkoholu. W odniesieniu do prowadzenia pojazdów pod jego wpływem, raport zaleca istotne zwiększenie liczby przeprowadzanych badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, surowsze kary dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu, rozpoczęcie współpracy między zainteresowanymi grupami, prowadzenie bezstronnych i niezależnych kampanii edukacyjnych w państwach członkowskich, promowanie konkretnych akcji i programów jako część forum „Alkohol i zdrowie” proponowanego przez Komisję Europejską.
W komunikacie prasowym opublikowanym po głosowaniu, Francoise Grossetete (EPP-ED, Francja) powiedział, że raport nie jest skupiony na „demonizowaniu umiarkowanej konsumpcji wina, będącej częścią naszej kultury i tradycji, lecz na zatrzymaniu nadmiernego spożywania alkoholu”.