„Konfrontacja między państwami członkowskimi na ostatnim posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych potwierdza obawy europejskich regionów i miast związane z coraz większą popularnością krótkowzrocznych apeli o cięcia i oszczędności. Podejście to ogranicza zdolność UE do wsparcia wzrostu i zatrudnienia, zmniejsza skuteczność polityki spójności oraz zagraża realizacji celów strategii »Europa 2020«”. Dlatego też, zdaniem przewodniczącej Komitetu Regionów (KR-u) Mercedes Bresso, „debata przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy’a z głęboko zaangażowanymi w te zagadnienia przewodniczącymi regionów, burmistrzami i demokratycznie wybranymi przedstawicielami lokalnymi na majowej sesji plenarnej będzie niepowtarzalną okazją do przedyskutowania potrzeb milionów obywateli, którzy oczekują, że UE będzie ich wspierać w zmaganiach z obecnym kryzysem”.
Sesja plenarna odbędzie się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w dniach 3–4 maja.
Po przedyskutowaniu sytuacji gospodarczej oraz agendy na rzecz wzrostu z przewodniczącym Rady Europejskiej członkowie KR-u omówią i przyjmą m.in. najważniejsze opinie w sprawie polityki spójności, rolnictwa, rybołówstwa i transportu.
KR przedstawi swe stanowisko w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego funduszy strukturalnych w czterech następujących opiniach, które zostaną omówione i przegłosowane przez członków 3 maja:
- opinii w sprawie rozporządzenia ogólnego dotyczącego funduszy objętych wspólnymi ramami strategicznymi (sprawozdawca: Catiuscia Marini (IT/PSE), przewodnicząca regionu Umbria);
- opinii w sprawie rozporządzenia
w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) (sprawozdawca: Michael
Schneider (DE/PPE), sekretarz stanu i przedstawiciel kraju związkowego Saksonia-Anhalt
przy rządzie federalnym Niemiec);
- opinii w sprawie nowych zasad Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) (sprawozdawca: Konstantinos Simitsis (EL/PSE), burmistrz Kawali);
- opinii w sprawie proponowanego rozporządzenia w sprawie Funduszu Spójności (sprawozdawca: Romeo Stavarache (RO/ALDE), burmistrz Bacãu).
Do najważniejszych kwestii, które zostaną omówione, należą nowo wprowadzone „regiony przejściowe”, wyznaczenie obowiązkowych pułapów przydziału funduszy, stopień elastyczności w programowaniu funduszy i zarządzaniu nimi, a także rola regionów i miast w opracowywaniu i wdrażaniu programów operacyjnych oraz umów partnerskich.
W programie na 4 maja zawarto opinię w sprawie reformy wspólnej polityki rybołówstwa, która dotyczy kwestii związanych ze zrównoważonym rybołówstwem w Europie, a także z zapewnieniem ochrony środowiska morskiego. Mieczysław Struk (PL/PPE) przedstawi w tej sprawie opinię, w której poruszono najważniejsze kwestie sporne dotyczące reformy, w tym długoterminowe zarządzanie rybołówstwem w celu zapewnienia zrównoważonego poziomu połowów, wprowadzenie przekazywalnych koncesji połowowych, zmniejszenie ilości odrzutów, wsparcie akwakultury, a także organizację wspólnego rynku.
Istotnym tematem sesji
plenarnej w dniu 4 maja będzie również reforma wspólnej polityki rolnej, mająca
na celu zwiększenie konkurencyjności i zrównoważonego charakteru rolnictwa, a
jednocześnie zagwarantowanie produkcji żywności wysokiej jakości i ochrony środowiska.
Sprawozdawca KR-u i przewodniczący Rady Regionalnej Owernii René Souchon (FR/PSE)
będzie apelować o przyjęcie ambitnego podejścia w trosce o pełne uwzględnienie
wymiaru terytorialnego, który odzwierciedla charakterystyczne dla rolnictwa
aspekty społeczne, ekologiczne i lokalne.
Debaty będzie można oglądać na żywo na stronie www.cor.europa.eu w czwartek, 3 maja, od godz. 15.00 i w piątek, 4 maja, od godz. 9.00.
Zapraszamy na strony internetowe KR-u: www.cor.europa.eu.