Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

eio.logo.jpgPo raz pierwszy obywatele UE będą mogli bezpośrednio wpływać na kształtowanie polityk oraz podejmowanie decyzji unijnych. A to dzięki europejskiej inicjatywie obywatelskiej, która wchodzi w życie od 1 kwietnia 2012 r.

Obywatele UE będą mogli wezwać Komisję Europejską do stworzenia nowego ustawodawstwa lub zmiany istniejącego. W tym celu milion obywateli z co najmniej 7 z 27 państw członkowskich UE będzie musiało złożyć taki wniosek. Należy pamiętać, że zagadnienia poruszane w inicjatywie muszą wpisywać się w kompetencje Komisji Europejskiej. Inicjatywy europejskiej nie należy mylić z prawem do składania petycji, ani referendum. Porównuje się ją raczej z prawem Parlamentu i Rady do zwracania się do Komisji o złożenie wniosku w sprawie nowego ustawodawstwa

Aby złożyć inicjatywę obywatelską należy powołać komitet obywatelski składający się z co najmniej 7 obywateli UE mieszkających na stałe w 7 różnych krajach członkowskich, a następnie zarejestrować ją na portalu europejskiej inicjatywy obywatelskiej (http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/how-to-register). Kolejnym etapem, na który organizatorzy mają rok jest zgromadzenie deklaracji poparcia. Kiedy inicjatywa zdobędzie milion podpisów trafi ona do Komisji, która ma 3 miesiące na dokładne jej przeanalizowanie. W tym czasie przedstawiciele Komisji odbywać będą spotkania z przedstawicielami komitetu obywatelskiego, którzy szczegółowo wyjaśnią tematy, jakie porusza inicjatywa. Ważnym elementem procesu jest publiczne przedstawienie w Parlamencie Europejskim istotnych elementów inicjatywy z punktu widzenia obywateli UE. Końcowym etapem jest przedstawienie przez Komisję odpowiedzi z uwzględnieniem konkretnych działań jakie podejmie w reakcji na inicjatywę.

Dzięki swojemu ponadnarodowemu charakterowi inicjatywa daje możliwość wywierania bezpośredniego wpływu na ustawodawstwo europejskie. W znaczny sposób wzmacnia rolę obywateli na scenie europejskiej. Umożliwia dialog nie tylko między obywatelami w całej Europie, ale i między obywatelami a instytucjami.

 

Wi
ęcej informacji znajdą Państwo na stronie:

 

http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome?lg=pl

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli