Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

przekazanie_prezydencji-tusk_i_thorning-schmidt_kprm_.jpgDziś, 11 stycznia 2012 r. w Kopenhadze premier Donald Tusk przekazuje oficjalnie przewodnictwo w Radzie UE nowej premier Danii Helle Thorning-Schmidt. Dania, która sprawuje prezydencję od 1 stycznia, tworzy wraz Polską i Cyprem tzw. trio prezydencji.

Oficjalne przekazywanie prezydencji jest już tradycją. Tym razem, zgodnie z decyzją Danii, ta uroczystość odbywa się dopiero 11 stycznia.

Na zaproszenie duńskiej premier wezmą w niej udział m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kończący swoją kadencję przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i prezydent Cypru Dimitris Christofias. Przewidziano także uroczysty koncert.

Wcześniej polski premier spotka się z szefową duńskiego rządu. Tusk i Thorning-Schmidt mają rozmawiać o priorytetach duńskiej prezydencji, współpracy w ramach trio i trwających pracach nad umową międzyrządową krajów UE w sprawie zwiększenia dyscypliny fiskalnej i wzmocnienia zarządzania gospodarczego (tzw. pakt fiskalny).

Tematem rozmów mają być m.in. negocjacje wieloletniego budżetu UE (na lata 2014-20), a także te dotyczące przyszłości polityki spójności, polityki rolnej i strefy euro. Mimo że ani Polska, ani Dania nie należą do strefy euro, oba kraje opowiadają się za omawianiem  problemów strefy w gronie wszystkich 27 państw członkowskich UE. Chodzi o to, by nie doprowadzić do Europy dwóch - lub więcej - prędkości.

W związku z tym, że Polska, Dania i Cypr tworzą trio prezydencji, jeszcze przez najbliższy rok nasz kraj będzie współpracował w tymi państwami przy realizacji wspólnie określonych zadań.

W czasie sześciomiesięcznego przewodnictwa w Radzie UE Polsce udało się m.in. doprowadzić do przyjęcia tzw. "sześciopaku" (pakietu regulacji wzmacniających zarządzanie gospodarcze w UE), uzgodnić budżet UE na 2012 rok, zakończyć negocjacje ws. umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i wzmocnić zewnętrzny wymiar polityki energetycznej UE.

Ponadto do osiągnięć polskiej prezydencji można zaliczyć – wylicza centrum Prasowe Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - uzyskanie merytorycznego porozumienia w sprawie jednolitego patentu i podpisanie Traktatu Akcesyjnego z Chorwacją.

Podsumowując polską prezydencję premier Tusk powiedział, że ma satysfakcję z jej przebiegu. "Polska wyjątkowo starannie się do tego przygotowała - zaangażowaliśmy dużo ludzi, takiej pozytywnej emocji, ale także środków (...) Udało nam się uzyskać trochę wyższy status prezydencji niż to wynika z zapisów traktatowych" - ocenił.

Dania wśród priorytetów swojej prezydencji wylicza tworzenie Europy odpowiedzialnej, dynamicznej, "zielonej" i bezpiecznej. Jej obecna prezydencja będzie już siódmą prowadzoną przez ten kraj od czasu jego wejścia do UE w 1973 roku i pierwszą po wejściu w życie Traktatu z Lizbony (ze znacznie ograniczoną rolą rotacyjnego przewodnictwa na rzecz utworzonych na mocy tego traktatu stanowisk: przewodniczącego Rady Europejskiej (obecnie jest nim Herman Van Rompuy) i szefa dyplomacji (Catherine Ashton).

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz przewiduje, że poważnym wyzwaniem dla duńskiej prezydencji będą negocjacje nowego wieloletniego budżetu UE. W jego ocenie, "aktualną kwotą", jaką Polska w latach 2014-2020 może otrzymać w wyniku negocjacji jest 80 mld euro.

Autor: EurActiv (bba)