Na monetach znajduje się symbol euro odciśnięty na zarysie kuli ziemskiej, który symbolizuje znaczenie euro jako waluty światowej. Wokół globu umieszczone zostały również cztery symbole, które mają podkreślić znaczenie europejskiej waluty dla codziennego życia obywateli, dla handlu, przemysłu oraz energii (są to odpowiednio: czteroosobowa rodzina, statek, fabryka oraz elektrownie wiatrowe). Emisja monet nastąpi 1 stycznia 2012 roku we wszystkich krajach strefy euro i upamiętni dziesiątą rocznicę wprowadzenia euro do obiegu. Jubileuszowe monety będą mogły być używane jako środek płatniczy.
Państwa strefy euro wypuszczają okolicznościowe monety już po raz trzeci. W 2007 roku specjalne monety upamiętniały 50. rocznicę podpisania traktatów rzymskich powołujących do życia Wspólnoty Europejskie, zaś w 2009 roku – dziesięciolecie euro. W 1999 roku euro zostało wprowadzone do transakcji bezgotówkowych, ale dopiero w 2002 roku do obiegu weszły monety i banknoty euro.
- Wprowadzenie euro do obiegu gotówkowego było wielkim wyzwaniem, ale poszło gładko i miliardy monet i banknotów zaczęły krążyć – przypomina Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.
Okolicznościowe monety państwa członkowskie mogą emitować jedynie w nominale 2 euro. Każde z państw eurolandu może wyemitować jedną okolicznościową monetę w roku. Moneta taka ma jedną wspólną stronę z nominałem 2 euro, a motyw okolicznościowy występuje na „stronie narodowej”. Państwa mogą również wspólnie wyemitować dodatkową monetę okolicznościową, która upamiętnia ogólnoeuropejskie wydarzenie. Wówczas „strona narodowa” monety przedstawia motyw wspólny oraz nazwę kraju i wydarzenia w języku danego kraju.
Według danych Komisji Europejskiej euro to druga, po dolarze amerykańskim, najczęściej używana waluta na świecie i stanowi jedną czwartą światowych rezerw walutowych. Europejska waluta używana jest przez 17 państw członkowskich. Euro jest również oficjalną walutą Watykanu, Monako i San Marino, a od 1 stycznia 2013 roku również Andory. Używane jest też w Kosowie i Czarnogórze.
Wspólną walutę początkowo przyjęło 11 państw członkowskich: Belgia, Niemcy, Francja, Irlandia, Hiszpania, Włochy, Luksemburg, Holandia, Austria, Portugalia i Finlandia. Następnie w 2001 roku do unii walutowej przystąpiła Grecja, w 2007 roku Słowenia, a w 2008 – Cypr i Malta. W 2009 roku euro zaczęła używać Słowacja, a w 2011 roku Estonia. W roku 2014 do strefy euro ma przyłączyć się również Łotwa.
Za emisję banknotów euro odpowiada Europejski Bank Centralny, zaś emisja monet należy do kompetencji państw członkowskich. Monety euro mają „stronę narodową”, która wskazuje na poszczególne kraje-emitentów oraz wspólną, europejską stronę wskazującą nominał. Wspólne strony monet euro zostały zaprojektowane przez Belga, Luca Luycxa.
Z okazji dziesięciolecia wprowadzenia monet i banknotów euro Europejski Bank Centralny organizuje również konkurs internetowy pt. „Wyścig po euro” dla dzieci z państw członkowskich UE w wieku 9-12 lat, czyli „pokolenia euro”. 29 kwietnia odbędzie się również dzień drzwi otwartych, podczas którego zorganizowana zostanie wystawa dotycząca historii i produkcji banknotów i monet euro.
Autor: jsk/Euractiv
Zdjecie: PE